› bieżące
10:21 / 08.01.2021

Jak uniknąć spirali długów w czasach pandemii?

Jak uniknąć spirali długów w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa dała się odczuć wielu ludziom, którzy musieli szukać wsparcia finansowego w bankach. Spłacając jednocześnie kilka zobowiązań i zaciągając kolejne, można łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Da się jednak tego uniknąć – sprawdź kilka cennych wskazówek.

O spirali zadłużenia mówi się wówczas, gdy kredytobiorca potrzebuje zaciągnąć kolejny kredyt na spłatę aktualnie spłacanych zobowiązań. Z takiej pętli bardzo trudno wyjść, dlatego nie należy dopuszczać do jej powstania.

1. Dokładnie rozważ decyzję o kolejnym zobowiązaniu finansowym

Kredyt gotówkowy zaciągnąć jest łatwo, ale trudniej go spłacić – szczególnie w obliczu spadku dochodów czy nagłej utraty pracy.

Dlatego zanim zdecydujesz się zawnioskować o kolejne finansowanie sprawdź, czy aktualnie masz zdolność kredytową. Oszacuj, czy będziesz w stanie spłacić kredyt – nawet w przypadku przejściowych problemów.

2. Rozsądnie dobieraj parametry kredytu

Bank może zaoferować nawet kilkadziesiąt tysięcy kredytu gotówkowego, ale nie oznacza to, że musisz zaciągnąć dokładnie taką kwotę. Oszacuj swoje potrzeby finansowe, aby nie wnioskować o zbyt wysoki kredyt – to może oznaczać dużo wyższe odsetki.

Znaczenie ma również okres finansowania – im dłuższy, tym niższą ratę miesięczną będziesz płacić.

3. Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym

Jeśli suma miesięcznych rat niebezpiecznie zbliża się do górnego limitu, zawczasu pomyśl o połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno. Właśnie tak działa kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu spłacisz dotychczasowe raty i będziesz płacić tylko jedną kwotę miesięcznie. W ten sposób można połączyć np. kredyty gotówkowe, zakupy na raty, zadłużenie na karcie kredytowej, limit w rachunku bankowym.

Taka forma finansowania pozwoli nie tylko na zamianę wielu rat w jedną, ale również umożliwia:

  • obniżenie wysokości miesięcznej kwoty,
  • wydłużenie okresu finansowania,
  • zaciągnięcie dodatkowej kwoty na dowolny cel,
  • ujednolicenie terminu płatności.

Pamiętaj jednak, że konsolidacja nie wyciągnie cię z przeterminowanych długów. Taki kredyt można zaciągnąć wyłącznie na zobowiązania, które do tej pory udało ci się spłacać w wyznaczonym terminie.

Jak wybrać korzystny kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to jeden z najrozsądniejszych sposobów na uniknięcie spirali zadłużenia. Aby jednak finansowanie było korzystne, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Zwróć uwagę m.in. na:

  • maksymalną kwotę kredytu,
  • proponowany okres finansowania,
  • wymagane zabezpieczenia,
  • RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania),
  • możliwość ubiegania się o dodatkową kwotę z przeznaczeniem na dowolny cel,
  • wymogi formalne.

Jeżeli spłacasz kilka zobowiązań kredytowych i nie chcesz wpaść w spiralę długów, rozważ konsolidację. Pamiętaj jednak, że jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla osób, które regularnie spłacają kilka zobowiązań i chcą połączyć je w jedno – z niższą ratą.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%