Jak urządzić przydomowy warsztat do majsterkowania?
Majsterkowanie to hobby wielu mężczyzn. Każdy jednak, kto lubi majsterkować potrzebuje odpowiedniego miejsca, by moc w pełni oddawać się swojej pasji. Przydomowy warsztat nie musi być pomieszczeniem dużym, idealnie nadaje się do tego piwnica, garaż, komórka.
Organizację przydomowego warsztatu należy zacząć od zakupu półek, regałów, ścianek warsztatowych, półek. By garaż był dobrze zorganizowany, niezbędne są odpowiednie meble. Brak właściwie dobranych półek, regałów, wieszaków, szuflad, w których przechowuje się narzędzia bardzo szybko może zmienić garaż w graciarnię.
Warsztat w piwnicy
Urządzając garaż w piwnicy w bloku należy zastanowić się, czy nie będziemy przeszkadzać sąsiadom swoją obecnością. Hałas powstający podczas cięcia wiercenia, przybijania, szlifowania, obrabiania powinien być wytłumiony przez grube ściany.
Organizując warsztat w piwnicy nie musimy się obawiać, że nasze dziecko zrobi sobie krzywdę, dotknie niebezpiecznego narzędzia czy połknie jakiś drobny element, że hałas będzie przeszkadzał pozostałym domownikom.
Nie wolno zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. W większości piwnic światło jest dość słabe, co sprawia, że praca staje się mecząca. Trzeba postarać się o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych. Należy też zadbać o własne bezpieczeństwo, zaopatrzyć się w okulary ochronne i w rękawice robocze.
Sporym problemem w piwnicy może być wilgoć i kiepska wentylacja. Należy zadbać o to, by piwnica była ogrzewana, by nie gromadziła się w niej nadmierna wilgoć. Wybierając regał do piwnicy czy inne meble, warto postawić na meble wykonane z metalu. Drewno może nie poradzić sobie z nadmierną wilgotnością powietrza w pomieszczeniu piwnicznym.
Aby wykonywanie prac w warsztacie zorganizowanym w piwnicy było wygodne i przyjemne, konieczny jest też odpowiedni, metalowy stół roboczy. Wielkość stołu powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. Do zbyt małego pomieszczenia najlepiej wybrać przenośny stół składany.
Piwnice w blokach często są obiektem włamań. Warsztat w piwnicy należy więc dobrze zabezpieczyć. Najlepiej wymienić drzwi w piwnicy na bardziej solidne i zabezpieczyć je mocną kłódką lub zamkiem. Dobrej jakości drzwi to także ochrona przed przedostawaniem się na zewnątrz warsztatu nieprzyjemnych zapachów kleju, farb, smarów oraz kurzu i pyłu. Pamiętajmy, by po zakończeniu każdej robótki posprzątać warsztat, usunąć z niego niepotrzebne śmieci.