› bieżące
15:46 / 12.05.2020

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Domowy warsztat majsterkowicza to marzenie wielu mężczyzn. Stworzenie własnego warsztatu wbrew pozorom wcale nie jest trudne, pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pomieszczenia. Idealnym miejscem jest garaż, najlepiej wolnostojący, nie każdy jednak dysponuje takim pomieszczeniem.

Warsztat można urządzić także w piwnicy, jeżeli jednak jest to piwnica w bloku, trzeba się upewnić, czy nie będziemy przeszkadzać sąsiadom. Brak dostępu do takich pomieszczeń jak garaż czy piwnica nie musi oznaczać rezygnacji z posiadania warsztatu. Niewielki warsztat można urządzić nawet we własnym mieszkaniu. Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

Blat do pracy

Najważniejszym elementem wyposażenia warsztatu jest solidny blat do pracy. Zanim zostanie zamontowany, należy precyzyjnie określić jego wysokość. Od wysokości blatu zależy komfort i wygoda podczas pracy oraz zdrowie naszego kręgosłupa. Przy ustalaniu wysokości blatu trzeba uwzględnić pozycję, w której zazwyczaj majsterkujemy – czy jest to pozycja stojąca czy siedząca. Jeżeli wolimy pracować w pozycji siedzącej, obok blatu powinno się znaleźć wygodne krzesło.

Dobre oświetlenie i dostęp do gniazdek elektrycznych

Niezbędne jest dobre oświetlenie miejsca pracy, najlepiej, by blat znajdował się jak najbliżej źródła światła dziennego, jednak większość robótek wykonywana jest popołudniami i wieczorami, dlatego warto postarać się o dodatkowe lampy. Każdy miłośnik majsterkowania powinien mieć bezpieczny i łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych.

Narzędzia i elektronarzędzia

W warsztacie nie może zabraknąć podstawowych narzędzi do pracy. Na pewno niezbędny będzie młotek, śrubokręt, obcęgi, imadło, klucze nasadowe, kombinerki, dłuta, kątownik stolarski, miarka, poziomica. W warsztacie często potrzebne są też elektronarzędzia takie, jak wiertarka, wkrętarka, szlifierka, pilarka, lutownica, itp.

Regały warsztatowe

Wszystkie przedmioty przechowywane w warsztacie, narzędzia, elektronarzędzia muszą być odpowiednio przechowywane i uporządkowane. Najlepiej więc postarać się o dobrej jakości wykonany z metalu regał warsztatowy, w warsztacie o dużej powierzchni może stanąć kilka takich regałów. Metalowe regały są odporne na zniszczenia, będą więc służyły przez wiele lat. Trzeba też zadbać, by w zasięgu ręki znalazły się organizery do przechowywania narzędzi i drobnych przedmiotów takich, jak gwoździe, śrubki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%