› bieżące
14:33 / 07.09.2015

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest cały czas bardzo mocnym trendem w aranżacji wnętrz. Pokochaliśmy go, bo domy i mieszkania urządzone w tym stylu są miłe i przytulne, a ich stworzenie nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Jakie są podstawowe cechy stylu skandynawskiego i jak łatwo urządzić w nim wnętrze?

Światło i przestrzeń

Im dalej na północ, tym mieszkańcy mają mniej okazji, aby cieszyć się światłem słonecznym. Z tego powodu Skandynawowie projektują domy z dużymi oknami. Często niczym ich nie zasłaniają – delikatne firanki pełnią raczej rolę dekoracyjną. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu skandynawskim, to pamiętaj o wpuszczeniu światła do wnętrza. Prawdopodobnie nie będziesz mieć możliwości powiększenia okien, zadbaj więc o ich odpowiednią oprawę. Dobierz subtelny karnisz i zwiewne firanki w białym lub błękitnym kolorze. Światło optycznie powiększa pomieszczenie, więc stosując ten trik stworzysz złudzenie większej przestrzeni.

Odpowiednia kolorystyka

W stylu skandynawskim dominuje biel, przełamana różnymi kolorami. Najczęściej występuje w towarzystwie różnych odcieni szarości i błękitu, ale także brązu i beżu. Nie musisz tego traktować jak przykazania – inne kolory nie są zabronione. Nie wyrzucaj i nie przemalowuj wszystkich dodatków na jeden odcień. Efekt może być nudny i mdły. Do stylu skandynawskiego bardziej pasują rozbielone, pastelowe barwy, ale jeśli posiadasz ulubiony czerwony stołeczek, to zostaw go takim, jaki jest. Jeden mocniejszy akcent nie powinien zepsuć całej stylizacji.

Naturalne materiały

Mieszkańcy północy stawiają na naturalność. Chociaż ich meble i dodatki są skromne, to widać po nich wysoką jakość, która wynika z zastosowanych materiałów. Drewniana podłoga, nawet jeśli jest zniszczona, prezentuje się estetycznie. Jeśli nie masz możliwości wykonania podłóg drewnianych, to zdecyduj się na panele. Producenci śledzą trendy i oferują wiele modeli nawiązujących do stylu skandynawskiego. Jednak jeśli posiadasz już drewnianą posadzkę, to możesz ją celowo postarzyć lub pomalować na jeden z pasujących kolorów. Dobierając dodatki również zwracaj uwagę na materiały – jasne drewno, na przykład brzozy czy sosny, świetnie pasuje do tego stylu, tak samo jak drewno bielone. Możesz też wykorzystać rzeczy z odzysku, palety i inne podobne znaleziska.

Dobierając tkaniny zwracaj także uwagę na ich naturalność. Len i bawełna pokryte prostymi deseniami, jak paski czy kratka doskonale wpasują się skandynawski klimat. Lepsza od poliestrowej będzie wełniana kapa czy koc.

Oryginalne dodatki

Wiele dekoracyjnych przedmiotów możesz wykonać samodzielnie. Stare meble wystarczy pobielić lub przemalować na komponujący się kolor. Podobnie możesz postąpić z ramkami na grafiki. Nie musisz również kupować obrazów – wydrukuj wybraną grafikę z internetu w dobrej jakości i ładnie opraw. Samodzielnie dobierz tkaniny i uszyj z nich poduszki, narzuty i inną konfekcję. Także abażur możesz zrobić własnoręcznie wykorzystując różne naturalne materiały.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%