Jak uzyskać dodatkowe pieniądze na własny biznes?
Pomysł na biznes to nie wszystko – do jego rozkręcenia potrzebny jest jeszcze kapitał.
Polacy uznawani są za jeden z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Zgodnie z raportami Komisji Europejskiej, wyprzedzają nas wyłącznie Francuzi, Hiszpanie, Niemcy i Włosi. Wraz z rozwojem krajowej przedsiębiorczości, przybywa świetnych pomysłów na biznes. Większość z nich wymaga jednak kapitału początkowego. Skąd więc wziąć pieniądze?
Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przysługują osobom bezrobotnym, które m.in. nie otrzymały wcześniej bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, w ostatnich 2 latach nie były karane oraz zobowiążą się do prowadzenia działalności przez co najmniej 12 miesięcy, a w tym czasie nie podejmą również innego zatrudnienia.
Otrzymaną dotację (maksymalnie ok. 23 tys. zł) przeznaczyć można m.in. na zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, materiałów, towarów i usług reklamowych, pozyskanie lokalu czy pokrycie kosztów doradztwa prawnego i biznesowego. Środki pozostaną bezzwrotne, jeśli pozyskujący dotację spełni wszystkie warunki umowy (m.in. będzie prowadzić działalność nieprzerwanie przez rok). Konieczne jest jednak wskazanie formy zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków – np. poprzez umowę poręczenia, weksel z poręczeniem, gwarancję bankową, zastaw na prawach lub rzeczach lub blokadę środków na rachunku bankowym.
Fundusze Europejskie
Możliwości dla osób zainteresowanych założeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej wciąż stwarzają Fundusze Europejskie. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 takie wsparcie (ok. 23 tys. zł) przewidziane jest w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO), które realizowane są w każdym województwie.
Dla osób poniżej 30. roku życia skierowane jest wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy dla Młodych. Środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej uzyskać mogą szczególnie osoby, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą się. Działania obejmują udzielenie dotacji na utworzenie firmy, doradztwo i szkolenia, które przydatne będą w prowadzeniu własnego biznesu, a także wsparcie pomostowe. Z kolei dla osób powyżej 30. roku życia przygotowano bezzwrotne dotacje oraz zwrotne pożyczki na założenie działalności, które pochodzą z wojewódzkich RPO. Dotacje przeznaczone są dla osób niepracujących oraz napotykających na największe trudności na rynku pracy, natomiast z preferencyjnych pożyczek skorzystać mogą także osoby pracujące.
Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie
To program finansowany z krajowych źródeł, koordynowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz wybranych przez niego pośredników finansowych. W ramach programu oferowane są zarówno pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i pożyczki na utworzenie miejsca pracy.
Własny biznes dzięki tym środkom (maksymalnie ok. 80 tys. zł) rozkręcić mogą niepracujący studenci ostatniego roku studiów wyższych, absolwenci szkół wyższych do 4 lat od ukończenia studiów oraz zarejestrowane osoby bezrobotne. Natomiast utworzyć miejsca pracy dzięki programowi (ok. 23 tys. zł) mogą podmioty, które uzyskały już pożyczki na rozpoczęcie działalności, osoby prowadzące działalność gospodarczą, niepubliczne przedszkola, szkoły, żłobki i kluby dziecięce, a także gospodarstwa rolne i podmioty, które prowadzą dział specjalny produkcji rolnej.
Kredyty i pożyczki
To jedne z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczej – pozyskane środki przeznaczać można zarówno na uruchomienie firmy, jak i jej rozwój, innowacje czy bieżące wydatki z nią związane.
Prócz kryteriów ich otrzymania oraz niezbędnych procedur, kredyty i pożyczki różnią się również celem, na który zostają pozyskane. Kredyty są zaplanowane – to, na co wydamy otrzymane pieniądze, musimy zawrzeć już we wniosku, który skierujemy do banku. Do wyboru są zazwyczaj środki na uruchomienie działalności, wdrożenie innowacji oraz bieżące finansowanie. Z kolei pożyczki na raty, jak np. w Monedo Now, pozostawiają swoim biorcom swobodę wydatkowania. Z otrzymanych pieniędzy można sfinansować zarówno powstanie firmy, jak i jej rozwój, a przy dobrym dysponowaniu środkami – wystarczy również na innowacje.
Co więcej?
To oczywiście nie wszystkie sposoby, by pozyskać kapitał na rozpoczęcie i rozwój własnej działalności gospodarczej. Swój biznes rozkręcić można również m.in. dzięki crowdfundingowi, usługom inkubatorów przedsiębiorczości, wsparciu aniołów biznesu czy poprzez znalezienie wspólnika lub inwestora.