› bieżące
08:15 / 03.07.2019

Jak uzyskać prąd z dala od sieci energetycznej?

Jak uzyskać prąd z dala od sieci energetycznej?

Okres letni to czas, gdy chętnie wyjeżdżamy poza miasto zaczerpnąć świeżego powietrza. Wielu z nas posiada działki, na które jednak nie jest doprowadzona elektryczność z sieci energetycznej. Czasami prąd potrzebny jest nam na biwaku gdzieś daleko od cywilizacji. Co wtedy możemy zrobić?

Wybieramy agregat

Najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się kupienie agregatu prądotwórczego. Za chwilę sprawdzimy jak dobrać go do naszych potrzeb, uruchomić oraz bezpiecznie eksploatować. Przede wszystkim musimy ustalić jak duża moc będzie nam potrzebna. Jeśli jest to działka z domkiem letniskowym, to zapewne będziemy chcieli zasilić jakieś oświetlenie, być może niewielką kuchnię elektryczną, o mocy góra kilkuset watów. Wtedy powinniśmy rozejrzeć się za urządzeniami, które produkują najniższe dostępne moce, w zakresie od 1 kW do 2 kW. Agregaty te są bardzo lekkie, małe, można je bez problemu przewieźć w bagażniku samochodu, a także zanieść w dowolne miejsce, chwytając jedną ręką. Dzięki niewielkiemu spalaniu i wysokiej sprawności zarówno silnika jak i prądnicy, wystarczy kilka litrów benzyny bądź ropy (zależnie od posiadanej wersji), byśmy mogli cieszyć się dostępem do prądu przez całą dobę. Będzie to również dobry pomysł do użycia na biwaku, ponieważ urządzenia te są ciche i bez problemu można ich używać nawet w lesie. Przykładowe wersje niewielkich agregatów możemy zobaczyć na tej stronie: https://eneria.pl/oferta/agregaty/

Bezpieczne użytkowanie

By uruchomić agregat najpierw powinniśmy sprawdzić, czy wszystko jest przygotowane. Przede wszystkim, jeśli urządzenie jest mokre lub wilgotne, zwłaszcza w miejscu gniazdka prądowego, koniecznie je wysuszmy i wytrzyjmy. Dzięki temu nie będzie ryzyka porażenia prądem. Następnie napełnijmy zbiornik paliwem, uważając by nie wlać za dużo, wtedy mogłoby się ono wylewać przy przenoszeniu. W przypadku małych agregatów to wszystko, co musimy sprawdzić przed uruchomieniem. Rozruch najczęściej jest ręczny i polega na pociągnięciu za linkę - identycznie jak w pile bądź kosiarce spalinowej. Po odpaleniu silnika włączamy bezpiecznik i już możemy korzystać z prądu, który będzie płynął z gniazdka umieszczonego na obudowie agregatu. Do gniazda można podłączyć dowolną wtyczkę od urządzeń domowych, przedłużacz, ładowarkę do telefonu i tak dalej.

Dzięki wykorzystaniu agregatu prądotwórczego możemy uzyskać prąd o napięciu i częstotliwości identycznych jak w sieci (230 V, 50 Hz). Umożliwia to użytkowanie dowolnych urządzeń, które oczywiście nie przekraczają mocy znamionowej generatora. Bez problemu uruchomimy oświetlenie, naładujemy telefon, tablet czy laptop, a nawet skorzystamy z przenośnej kuchenki elektrycznej o małej mocy.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%