› biznes
00:02 / 01.02.2019

Jak w łatwy sposób rozliczyć czas pracy kierowców w firmie?

Jak w łatwy sposób rozliczyć czas pracy kierowców w firmie?

Czas pracy kierowców podlega ścisłym regulacjom prawnym i rejestracji. Wymogi ustawowe można spełnić na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań, które uproszczą proces jego rozliczania, jest montaż systemu monitoringu GPS w samochodzie służbowym. Zobacz, jak to działa w praktyce.

Monitoring GPS w samochodzie służbowym to rozwiązanie, z którego korzysta wiele firm z branży transportowej i logistycznej, ale nie tylko. Dobrze sprawdza się także w przedsiębiorstwach działających w innych gałęziach – np. tych z rozbudowanym zespołem mobilnych przedstawicieli handlowych. System ten pozwala precyzyjnie namierzyć pozycję pojazdu i śledzić jej zmiany w czasie rzeczywistym. Rejestruje on również wszelkie parametry jazdy – np. czas jej rozpoczęcia i zakończenia, wszystkie przerwy po drodze, a także prędkość, z jaką przemieszcza się auto. Dane te pozwalają również na rejestrowanie i rozliczanie czasu pracy kierowców.

Rozliczanie czasu pracy kierowców – wymogi ustawowe

O rozliczaniu czasu pracy kierowców mówi się najczęściej w kontekście wymogów ustawowych. Zasadniczo, łączny czas jazdy w ciągu dnia pracy nie powinien przekroczyć 9 godzin dziennie (z 45-minutową przerwą po 4,5 h), a dwa razy w tygodniu ta liczba może się zwiększyć do 10 godzin. Zadanie monitorowania tego, czy kierowca nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego czasu jazdy, spoczywa na urządzeniach takich jak tachografy cyfrowe. Ich działanie może wspomóc monitoring GPS w samochodzie służbowym. Na przykład system oferowany przez Konsalnet może automatycznie pobierać pliki DDD z karty kierowcy oraz tachografów cyfrowych, przesyłając je do oprogramowania firmowego. To pozwala zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

GPS w samochodzie służbowym pozwoli spojrzeć na czas pracy kierowcy szerzej

Warto na czas pracy spojrzeć też w szerszym kontekście. Pytanie bowiem, czy kierowca w godzinach pracy nie zbacza z trasy w celach prywatnych? Takie nadużycia, niestety, zdarzają się dość często. System monitoringu GPS pozwala je zupełnie wyeliminować. A to dlatego, że:

  • przebieg każdej pracy jest precyzyjnie rejestrowany – co pozwala wychwycić wszelkie nieprawidłowości i odstępstwa od normy,
  • możliwe jest wprowadzenie przejrzystych rozliczeń za wykorzystanie auta służbowego do celów prywatnych – wystarczy przełączenie systemu monitoringu w tryb „jazdy prywatnej”, a rozliczenie następuje niemal automatycznie.

Wniosek? Funkcjonalny system monitoringu GPS pozwala efektywniej rozliczać czas pracy do celów ustawowych, a przy okazji zapobiega nadużywaniu firmowych pojazdów przez kierowców. Zainwestuj w niego, jeśli zależy ci na przejrzystości rozliczeń.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%