Jak walczyć z migreną domowymi sposobami?
Kiedy odczuwamy ból, najczęściej zapominamy o naturalnych rozwiązaniach, choć są one najbezpieczniejsze dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu bezpiecznych sposobów zadbasz o kondycję całego organizmu. Przeczytaj, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z silnym bólem.
Czujesz, że Twoja głowa pęka? Ból atakuje zwykle z zaskoczenia i w najgorszym momencie. Coraz częściej sięgamy wtedy po tabletki na migrenę Migea, lek Iburapid czy Metafen, aby szybko zwalczyć migrenowy ból głowy. Tymczasem istnieje wiele tradycyjnych sposobów na walkę z migreną.
Zanim sięgniesz po tabletkę
Migrena to bardzo uciążliwy ból, który potrafi pokrzyżować wszystkie plany. Jeśli go zbagatelizujesz, ból może się nasilić. W tym momencie zazwyczaj sięgasz po tabletki na migrenę Migea, lek Pyralgina lub inne środki przeciwbólowe? To normalne, że kiedy doskwiera Ci ból, chcesz szybko się go pozbyć, a w tym wypadku pomocna okazuje się domowa apteczka. Jednak pamiętaj, że leki działają tylko doraźnie i migrenowy ból głowy może szybko powrócić. Zatem zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe, najpierw przetestuj zdrowsze dla Twojego organizmu, tradycyjne metody.
Naturalne metody walki z migreną
Jest wiele domowych sposobów na zniwelowanie migreny, a co najważniejsze – są one w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jedną z metod jest spacer po świeżym powietrzu - dotlenienie organizmu może mieć często zbawienny wpływ na dokuczliwe bóle migrenowe. Poza tym, jeśli jesteś migrenowcem, spróbuj regularnie się wysypiać i często odpoczywać z zimnym kompresem na czole (np. w postaci kostek lodu zawiniętych w ręcznik).
Podczas napadu migreny warto zgasić światło lub zaciemnić pokój i wyłączyć drażniące nas sprzęty. Zanim sięgniesz po tabletki na migrenę Migea, lek przeciwbólowy Nurofen lub Codipar, przyjrzyj się też swojej diecie. Niektóre produkty żywieniowe, takie jak sery pleśniowe, czerwone wino, dojrzałe banany, figi czy awokado, mogą wzmagać migrenę, więc warto ich unikać lub zastąpić czymś innym.
Odpowiednia dieta – lekarstwo na ból głowy
Przy częstych napadach migreny, ważna jest zrównoważona dieta i nawodnienie. W przypadku ataku migrenowego bólu głowy przygotuj herbatę imbirową – rozgnieć około 2,5 cm imbiru i zalej go szklanką gorącej wody. Imbir działa podobnie jak aspiryna i pomaga zwalczyć dokuczliwy ból głowy. Świetnie działa też kapsaicyna, aktywny składnik pieprzu cayenne. Niewielką ilość pieprzu zalej szklanką wody, wymieszaj dokładnie i pij małymi łykami aż ból ustąpi. Tego typu metoda zablokuje receptory bólowe i ureguluje ciśnienie we krwi.
Jedną z przyczyn migrenowego bólu głowy bywa odwodnienie. Należy pić około 5 szklanek wody dziennie, najlepiej z cytryną, aby zachować odpowiednią gospodarkę wodną w organizmie.
Może się też okazać, że brakuje Ci magnezu, który wzmacnia mięśnie i koi nerwy. Zwiększ spożycie produktów bogatych w ten minerał, m.in. szpinaku, brokułów czy orzechów. Zmiana nawyków żywieniowych to dłuższy proces, więc jeśli napad bólu migrenowego jest bardzo silny i długotrwały, doraźnie możesz zastosować środek przeciwbólowy, np. Metafen lub Migea. Skład leków przeciwbólowych tworzą głównie substancje czynne, takie jak ibuprofen i paracetamol, ale także kwas tolfenamowy, który do tej pory był dostępny tylko na receptę.
Terapie pomocne w walce z migreną
Oprócz wypróbowania domowych sposobów na migrenę, warto zainteresować się akupresurą, chińską metodą leczenia znaną już w starożytności. Aby złagodzić ból głowy, naciskaj palcem przez 5 minut zagłębienie między pierwszym i drugim palcem stopy. Pomocny okaże się też masaż klasyczny oraz hydroterapia pobudzająca krążenie – warto wziąć naprzemienny prysznic, czyli polewać ciało zimną i gorącą wodą. Ukojenie przyniesie też aromaterapia – zagotuj garść ziół w litrze wody, a następnie wdychaj napar. Wybierz miętę pieprzową, lawendę, rozmaryn lub bazylię.
Kiedy naturalne metody zawiodą
Jeśli ból jest tak silny, że naturalne metody nie przynoszą ulgi, sprawdź, czy w domowej apteczce masz tabletki Migea, lek przeciwbólowy Iburapid, Nurofen lub Etopirynę. Niech to rozwiązanie będzie jednak ostateczne, gdy nie pomoże świeże powietrze, odpoczynek czy masaż.