› bieżące
08:23 / 14.04.2020

Jak walczyć z nałogiem palenia tytoniu?

Jak walczyć z nałogiem palenia tytoniu?

Palenie papierosów to najpopularniejszy nałóg, który dotyka nie tylko dorosłych mężczyzn i kobiet, ale często nawet nastolatki, czy dzieci. O jego szkodliwości i tym, jak bardzo uzależnia, wiemy już od dawna. Wciąż jednak bardzo duża część społeczeństwa pali papierosy.

Wiele osób chce też z tym skończyć, ale nie jest to wcale takie łatwe. Palenie papierosa to czynność uzależniająca nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Kojarzymy ją z relaksem, porannym rytuałem i sposobem na rozluźnienie nerwów. Pierwszą myślą po przebudzeniu się jest zapalenie papierosa, gdy zdenerwujemy się również chcemy go zapalić. Takie skojarzenia powodują, że bardzo trudno jest wygrać z nałogiem. Wiele osób jednak próbuje i pomaga sobie różnymi sposobami. Zobaczmy, które z nich są skuteczne.

Skuteczność różnych środków zastępujących palenie papierosów

Odkąd pojawiły się na rynku, wielu z nas wykorzystuje je do walki z paleniem tytoniu. Mowa o elektronicznych papierosach. Kojarzą się nam z bezpieczniejszym, bardziej eleganckim i zdrowym sposobem na zaspokojenie chęci zapalenia. Wykorzystujemy w nich zapachowe olejki, więc nie czujemy nieprzyjemnego zapachu, a cały proces o wiele lepiej się nam kojarzy. Wydaje nam się, że w ten sposób możemy stopniowo odtruwać nasz organizm i pozbywać się chęci na zapalenie tradycyjnego papierosa. Jednak zarówno naukowcy, jak i lekarze potwierdzają, że nie mają one dobrego wpływu na nasze zdrowie. Są nawet równie szkodliwe, jak zwykły tytoń.

Nie tylko dla nas, ale też dla naszego otoczenia. Wciąż bowiem zawierają w sobie szkodliwe substancje. Jest jednak jeden sposób, by wykorzystać elektroniczny papieros w walce z psychicznym uzależnieniem, a przy tym zrobić coś korzystnego dla naszego zdrowia - używając olejki do e-papierosa z CBD. Nie posiadają one nikotyny i szkodliwych substancji smolistych. Zaspokoimy nimi psychiczną chęć na zapalenie papierosa i wypełnimy rytuał, który tak dobrze nam się kojarzy. Jako, że olejki zawierają również wiele cennych substancji, dostarczymy je naszemu organizmowi, który będzie mógł się szybciej regenerować. Oprócz elektronicznych papierosów, wielu z nas wykorzystuje też plastry i tabletki z coraz mniejszą zawartością nikotyny. Wiemy już jednak, że nie pomagają one w walce z nałogiem. Najważniejsze jest nasze psychiczne nastawienie.

Psychika jest w rzucaniu nałogu najważniejsza

Stosujemy różne metody, które mają nam pomóc rzucić palenie. Większość z nich polega na stopniowym ograniczaniu ilości dostarczanej organizmowi nikotyny. Jest to jednak złudne działanie, gdyż przede wszystkim musimy poradzić sobie z uzależnieniem psychicznym. W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że porażki często się zdarzają i nie jest to nic złego. Warto jednak próbować, gdyż w końcu na pewno się uda.

Kolejną ważną kwestią jest przełamanie pewnych schematów i rytuałów. Gdy pojawi się chęć na zapalenie papierosa, zastanówmy się nad tym, czym jest ona spowodowana. Jakie potrzeby psychiczne ma zaspokoić? Postarajmy się przełamać schemat poprzez nie zapalenie papierosa. Ochota na to powinna minąć po 2-3 minutach. Warto też pamiętać, że wokół palenia narosło wiele mitów, które nas do niego zachęcają. Palenie wcale nie uspokaja i nie pozwala się nam odstresować. Wręcz przeciwnie. Powoduje, że stajemy się drażliwi i nerwowi, gdy nie możemy w danym momencie zapalić. Jesteśmy niewolnikami naszego nałogu, dlatego warto się od niego uwolnić.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%