› sport
13:19 / 13.06.2016

Jak wybrać dobre buty do biegania

Jak wybrać dobre buty do biegania

Biegać każdy może, ale nie każdy umie się do tego dobrze przygotować. Nie wystarczy wbić się w stary dres, wsunąć nogi w znoszone tenisówki i włożyć w uszy słuchawki. Można, ale to najprostsza droga do kontuzji. Można nie mieć najmodniejszego w danym sezonie dresu, można nie założyć opaski na głowę, ale z całą pewnością trzeba poświęcić chwilę, by wybrać dobre buty do biegania.

Dobre buty do biegania to nie tylko kwestia wygody, ale i zdrowia. Nieprawidłowo dobrane obuwie może narazić nas nie tylko na urazy stopy, ale także na o wiele poważniejsze kontuzje stawów i kręgosłupa. A przecież bieganie to nie tylko rekreacja, to także sport ułatwiający odchudzanie i ogólną walkę z nadwagą, naturalnie hartujący organizm, zwiększający odporność na choroby i zaziębienia. Ruch na powietrzu to także dobry sposób na odreagowanie stresów, wyciszenie emocji, oraz naturalne dotlenienie organizmu. Wybierając odpowiednie obuwie do uprawiania sportu, trzeba kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Pora dnia

Butów do biegania nie powinno się kupować rano. Nie jest to przesąd tylko potwierdzony fakt. Wieczorem, po ciężkim dniu, stopa jest lekko obrzmiała, zmęczona, wrażliwsza, dokładnie taka sama będzie w trakcie biegu. Kupując buty do biegania wieczorem bez problemu zauważymy wszelkie niedogodności, niewygody, uwierania, ocierania, które rano mogłyby umknąć naszej uwadze. Ta sama zasada obowiązuje zarówno wtedy gdy kupujemy treningowe buty do biegania jak i buty do startowe, czyli do startowania w zawodach.

Rozmiar ma znaczenie, ale nie do końca

Teoretycznie każdy doskonale zna rozmiar swojej stopy, jednak wybierając się na zakup butów do biegania trzeba kierować się nieco innymi zasadami, niż przy wyborze pantofli. Przede wszystkim butów sportowych nie kupuje się „na styk”. Jeśli duży palec dotyka do wnętrza buta, trzeba poprosić sprzedawcę o większy rozmiar. Robienie założenia, że buty z czasem „rozejdą się” jest absolutnie błędne. Dobrze wykonane obuwie sportowe nie odkształca się nawet po długim użytkowaniu. Tak więc buty do biegania powinny być nieco większe niż pozostałe obuwie, jednak muszą zapewnić stabilizację stopy, niedopuszczalna jest sytuacja, w której stopa przesuwa się w przód i w tył.

Czy wiesz, gdzie będziesz biegać?

Mogłoby się wydawać, że to nie ma żadnego znaczenia, a jednak rzeczywistość zadaje kłam temu twierdzeniu. Inne buty kupuje się do biegania po szosie, chodnikach, parku, czy bieżni, a inne do biegania po terenie. Zasada jest prosta – im trudniejszy teren, tym głębiej musi być żłobiony bieżnik na podeszwie buta.

Określ rodzaj swojej stopy

Stopa stopie nierówna i nie chodzi tu tylko o rozmiar. Rozróżniamy trzy rodzaje stóp: neutralna, pronująca i supinająca. Przy stopie neutralnej ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całą stopę. Buty do biegania dla stopy neutralnej powinny zapewniać dobrą amortyzację, ale muszą być pozbawione stabilizatora. Przeważnie oznaczone są jako „cushion”. Stopa pronująca jest najczęściej spotykanym rodzajem stóp u biegaczy i nie tylko. Ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną część stopy. Buty do biegania dla osób z taką stopą oznaczone są jako „structured”, „control” lub „stability”. W tego rodzaju butach podeszwa wypycha wewnętrzną część stopy ku górze. Odwrotnie jest w przypadku stopy supinającej, gdzie ciężar ciała przenoszony jest na zewnątrz stopy. Osoby z tego rodzaju stopą z powodzeniem mogą biegać w butach przeznaczonych dla osób ze stopami neutralnymi.

Zakupy przez internet są zakazane

Zakupy w sieci, chociaż bardzo popularne, to nie jest dobre rozwiązanie przy zakupie pierwszych butów do biegania. Powód jest prosty – obuwie przed zakupem koniecznie trzeba przymierzyć, najlepiej w takiej samej skarpetce, w jakiej na co dzień się biega. Po kolejne buty zapraszamy na www.360sklep.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%