Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Podpowiadamy!
fot. info.edziecko.pl
W dzisiejszych czasach do wyboru jest wiele fotelików samochodowych dla dziecka. Wybór ten jest zazwyczaj ciężki i dokonywany jeszcze przed narodzinami dziecka, ale również w późniejszym okresie jego życia. W związku z tym pojawia się pytanie, jaki wybrać odpowiedni fotelik? Kupić nowy czy używany?
Na rynku wybór fotelików samochodowych jest wielki. Zarówno nowych, jak i używanych. Rodzice często zastanawiają się, jaki będzie odpowiedni, jaką wybrać kolorystykę czy model. Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku mamy od urodzenia do ukończenia przez dziecko 12. roku życia bądź osiągnięcia wzrostu 150 cm.
Jakie są kategorie fotelików? Zależy od wagi dziecka.
* 0-10 kg (do ok.9 miesiąca życia)
* 0-13 kg (do ok.12-15 m.ż.)
* 9-18 kg (od 9 mies. do 4 roku życia)
* 15-25 kg (od 3 do 7 r.ż.)
* 22-36 kg (od 6 do 11 r.ż.)
Mimo tego, że foteliki można kupić w wielu miejscach, nawet na aukcjach internetowych, najlepiej wybrać go w sklepie. Fotelik kupiony "na okazji" może okazać się złej jakości lub być niebezpieczny. Fotelik, według ekspertów, powinien być używany nie dłużej niż 5 lat od momentu produkcji.
Na foteliku również nie powinno się oszczędzać. Warto postawić na marki znane od lat, które są sprawdzone i przeszły wiele testów zdarzeniowych (ADAC, OEAMTC, AA, ANWB) różnych modeli. Ważne jest także to, aby fotelik posiadał certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Taką informację znajdziemy na nalepce znajdującej się na korpusie fotelika.
Dla niemowląt należy kupić fotelik-kołyskę, który jest montowany tyłem do kierunku jazdy na tylnym bądź przednim (bez aktywnej poduszki powietrznej) siedzeniu. Wpina się je do bazy bądź mocuje za pomocą trzypunktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa.
Kolejny fotelik, który zakupujemy, to fotelik (9-18 kg). Taki fotelik montuje się przodem do kierunku jazdy za pomocą systemu Isofix bądź 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa. W takim foteliku możemy wozić dziecko, które samodzielnie potrafi siedzieć i waży co najmniej 9 kg.
Następny fotelik, który wybieramy jest zazwyczaj przeznaczony na najdłuższy okres czasu. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim fotelik powinien mieć uchylne oparcie, wygodny zagłówek o regulowanej wysokości, regulację szerokości na wysokości ramion oraz prowadnice do pasów w zagłówku oraz podłokietnikach.
Co najważniejsze: gdzie powinno zamontować się fotelik samochodowy? Według statystyk przeprowadzanych przez ekspertów najbezpieczniejsze miejsce jest na środku tylnego siedzenia. Fotelik możemy tam umieścić pod warunkiem, że znajduje się tam system Isofix lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa.
Powszechnie uważa się, że miejscem bezpiecznym jest miejsce za kierowcą. Niestety nie ma na to potwierdzonych dowodów. Co do jednej sprawy eksperci są zgodni. Najbezpieczniejsza jest tylna kanapa samochodu.
źródło: dzieciochatki.pl