› bieżące
10:51 / 29.09.2021

Jak wybrać idealne mieszkanie? Rady dla szukających

Jak wybrać idealne mieszkanie? Rady dla szukających

Zakup mieszkania to jedna z pierwszych poważnych i wiążących decyzji. Jak wybrać mieszkanie mądrze? Czym się kierować? Czy tylko ceną? Zobacz krótki poradnik dla początkujących.

Cena i lokalizacja to główne determinanty przy zakupie pierwszego mieszkania. Inwestorzy zwracają uwagę na metraż, funkcjonalność pomieszczeń, stan mieszkania i jego lokalizację. Zapominają o kilku ważnych aspektach, które mogą być kluczowe dla komfortowego życia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czemu warto się przyjrzeć.

Sprawdź lokalne grupy w mediach społecznościowych

Nawet jeśli mieszkanie wydaje Ci się idealne i spełnia wszystkie Twoje wymagania, warto zapoznać się z okolicą, mieszkańcami i ich opinią na temat osiedla. Wejście w społeczność przed wprowadzeniem się pomoże ocenić, czy na danym osiedlu, w danym bloku nie zderzymy się z problemami, których nie będziemy w stanie zaakceptować np. duża liczba czworonogów w przypadku, gdy nasze dzieci mają alergię lub hałaśliwy sąsiad za ścianą.

Pomocne mogą być lokalne grupy w mediach społecznościowych. To właśnie na nich możemy bezpośrednio zapytać o sąsiedztwo czy lokalne dogodności bądź utrudnienia. Zachęcające do mieszkania Bemowo czy Gocław mają w mediach społecznościowych kilka grup związanych z poszczególnymi osiedlami. Więcej informacji na temat mieszkań na Bemowie można znaleźć na stronie: https://www.profbud.info/mieszkania-bemowo.

Przyjrzyj się planom na przyszłość

Przed zakupem nieruchomości niezbędną czynnością będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie tym znajdują się informacje dotyczące planowanych inwestycji na danym terenie. Dzięki niemu sprawdzisz, jakie jest przeznaczenie terenu, jakie są planowane przebiegi ulic i planowane budynki.

Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim ze względu na komfort mieszkania i wartość nieruchomości. Jeśli w Twojej okolicy jest planowana np. linia metra, nieruchomość zyska na wartości po jej wybudowaniu. MPZP jest dokumentem jawnym i ogólnodostępnym. Zapoznasz się z nim bezpośrednio w gminie lub przez internet (funkcjonują gminne i ogólnopolskie bazy MPZP).

Sprawdź okolicę

Nie ograniczaj swoich poszukiwań do wpisywania w wyszukiwarkę kilka słów. Wyjdź na zewnątrz. Poza spacerem po okolicy skorzystaj z połączeń komunikacyjnych, odwiedź przedszkola czy szkoły, jeśli masz dzieci. Z pozoru nieistotne elementy później wpływają na codzienność np. odległość przedszkola od domu. Warto ocenić bliskość punktów usługowych i sklepów pierwszej potrzeby. Jeśli jesteś aktywny, zobacz czy na osiedlu jest siłownia, basen. Właściciele czworonogów powinni też sprawdzić parki czy najbliższe tereny zielone. Mieszkania na Bemowie, w Ursusie czy na Mokotowie mogą być doskonałym wyborem, ale tylko pod warunkiem, że dokładnie sprawdzisz wszystkie za i przeciw!

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%