› poradnik
14:09 / 23.05.2018

Jak wybrać kocioł ekologiczny? Zalety i rodzaje kotłów ekologicznych

Jak wybrać kocioł ekologiczny? Zalety i rodzaje kotłów ekologicznych

Nowoczesne kotły ekologiczne są dużo bardziej wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu do kotłów niższych klas. Najbardziej ekologiczne kotły posiadają certyfikat klasy 5 i znacząco ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji. Obecnie są mocno promowane przez firmy produkcyjne i instalacyjne w celu zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Bardzo szeroką ofertę kotłów ekologicznych posiada polska firma Moderator.

Moderator proponuje swoim klientom ekologiczne urządzenia centralnego ogrzewania takie jak:

  • Biomaster – urządzenie automatyczne, spełniające wymagania ekologiczne, zdalne sterowanie procesem spalania i dystrybucją ciepła za pomocą modułu internetowego. Dostępny w trzech wersjach mocy: 15, 23 i 30 kW.
  • Vento Bio Roto – automatyczny kocioł pelletowy, doskonale nadaje się na urządzenie grzewcze do domu jednorodzinnego, dostępne opcje: 16, 20, 25, 32 i 50 kW.
  • Biomaster Roto – urządzenie klasy 5, niezwykle ergonomiczne, efektywne oraz proste w obsłudze; dostępne z mocą: 16, 23 i 32 kW.

Wszystkie urządzenia od Moderatora spełniają normy emisji spalin, mają certyfikaty klasy 5 i ecodesign.

Ekologiczne kotły – skąd wziął się na nie pomysł?
 

W roku 2017 w okresie zimowym odnotowano największe zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach oraz gminach. Niekiedy stężenie pyłu zawieszonego PM 10 sięgnęło, aż 1563 µg/m3, podczas gdy norma wynosi 50 µg/m3. Jakość powietrza była bardzo zła, zaczęto wprowadzać normy antysmogowe i mocno nagłaśniać temat. Tak duże zanieczyszczenie środowiska jest bardzo groźnym zjawiskiem dla każdej osoby, a głównie dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. W prognozach pogody zaczęto informować o ilości stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu i nie jednokrotnie odradzano wychodzenia z domu oraz zaprzestania uprawiania sportu na zewnątrz.

Za tak krytyczny stan powietrza głównie zostały obarczone gospodarstwa domowe, które korzystały nieodpowiednio z kotłów lub z niewłaściwego opału. Wielu mieszkańców przyznało, że spala w swoich domach paliwa niewiadomego pochodzenia lub paliwa bardzo niskiej jakości.

Zalety kotłów ekologicznych
 

Kotły ekologiczne posiadają bardzo dużo zalet, oczywiście największą z niech jest uchronienie środowiska przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Oprócz tego istotnymi korzyściami płynącymi z zastosowania kotłów ekologicznych są:

  • czysta i komfortowa pracę urządzenia
  • wysoka jakość urządzenia i nowoczesny design
  • intuicyjne i proste w obsłudze urządzenie
  • wymagają bardzo małej ingerencji użytkownika – praktycznie bezobsługowe
  • kompatybilne rozmiary kotłów
  • wydajne i sprawne urządzenia
  • emitują bardzo małą ilość spalin i pyłów
  • spalają ekologiczny pellet lub ekogroszek
  • wyposażone w automatyczny podajnik

Czym się sugerować się przy wyborze ekologicznego kotła?

Podczas wyboru nowego kotła do gospodarstwa domowego należy zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Dodatkowo ważnym kryterium są kwestie finansowe, które niestety często nas ograniczają. Oprócz tego istotny jest wybór kotła ze względu na rodzaj przeznaczonego do niego paliwa.

Kotły ekologiczne na pellet
 

Jeżeli planujemy zakup kotła na paliwa biomasowe, czyli pellety i zrębki swoją uwagę powinniśmy skierować w stronę kotów wyposażonych w automatyczne palniki z zapalarką. Zastosowanie w palniku zapalarki w połączeniu z przeznaczonych dla nich sterownikiem powodują uruchomienie urządzenia tylko w razie zapotrzebowania na ciepło.

Dobrą opcją jest wybranie urządzenia mającego automatyczne czyszczenie paleniska. System automatycznego czyszczenia zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się resztek po procesie spalania. Dodatkowo automatyczna praca rusztu pozwala utrzymać drożność otworów powietrznych. Takie kotły ekologiczne zazwyczaj są droższe od swoich odpowiedników na paliwa stałe, jednak po kilku sezonach można odczuć różnicę w oszczędności i mniejszym zużyciu paliwa.  

Kotły ekologiczne na ekogorszek
 

W przypadku kotłów ekologicznych na ekogorszek mamy do czynienia z palnikami retortowymi lub rynnowymi. W palnikach retortowych zachodzi zjawisko palenia od góry. Cały proces spalania przebiega na górze palnika (retorty), a paliwo podawane jest od dołu przez specjalny układ podający. Kotły z palnikami retortowymi i rynnowymi mogą mieć na wyposażeniu zapalarki. Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia ich stosowanie nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

Ekogroszek wymaga dużo większej temperatury do zapalenia się niż paliwa biomasowe, dlatego też standardowe kotły retortowe muszą być rozpalane przez użytkownika.  Dopiero, gdy kocioł osiągnie zdalną temperaturę przechodzi w stan czuwania. Stan czuwania pozwala zmniejszyć częstotliwość podawania paliwa z kilku sekund do kilku minut, a gdy nadchodzi chwila zapotrzebowania na ciepło kocioł ponownie przechodzi do normalnej pracy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%