› poradnik
12:10 / 06.07.2016

Jak wybrać lokalizację magazynu dla firmy

Jak wybrać lokalizację magazynu dla firmy

To najważniejsza kwestia przy wyborze magazynu. Lokalizacja ma spory wpływ dla rozwoju firmy, a nawet może przesądzić o jej sukcesie. Koszty związane z utrzymaniem magazynu z do niskich nie należą, dlatego należy maksymalnie wykorzystać potencjał powierzchni i miejsca. A lista kwestii, które należy przeanalizować, jest długa. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając miejsce dla firmowego magazynu.
 

Potrzeby, a dostępność powierzchni
Większość najemców ma chociaż wyobrażenie dotyczące idealnej lokalizacji. To obszar, w którym powierzchnia jest najbardziej efektywna, dopasowana do siatki dystrybucji. To ważne, bowiem dla firmy może oznaczać wysokie oszczędności na benzynie. Im większa flota, tym większa oszczędność.
Problem pojawia się wtedy, gdy w wybranej lokalizacji… nie ma żadnych ofert powierzchni magazynowych. Poszukiwania trzeba zatem bezpiecznie rozszerzać na kolejne strefy.
 
Sąsiedztwo
Wbrew pozorom to także ważny czynnik. Może bowiem okazać się, że w bliskim sąsiedztwie zlokalizowana jest firma, której działalność jest uciążliwa. Trzeba także wziąć pod uwagę przepustowość okolicznych dróg oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że w okolicy może powstać np. składowisko odpadów, co może wiązać się z niedogodnościami.
 
Dojazd pracowników i planowany układ drogowy
Wygodny dojazd pracowników do miejsca zatrudnienia jest niezwykle istotny. Dlatego najemcy najczęściej starają się lokalizować magazyny w miejscu o dobrej dostępności komunikacji miejskiej. Jeśli to jednak jest niemożliwe, warto pomyśleć o zorganizowaniu na transportu w godzinach porannych oraz po zakończeniu pracy.
 
Oceniając potencjał komunikacyjny warto także mieć na uwadze regionalne inwestycje. Może się bowiem okazać, że mało atrakcyjna lokalizacja po jakimś czasie zyska na olbrzymim znaczeniu. Inwestycje w infrastrukturę w kraju postępują, choć trzeba by się takim razie liczyć z problemami na początku
 
Cena
To ważny czynnik, ale nie powinien być decydującym. Może bowiem, że po przeliczeniu wszystkich kosztów działalności, to lokalizacja z najniższą stawką za metr kwadratowy nie jest tak opłacalna, jak to się na początku wydawało. Z reguły najniższe stawki najmu obowiązują w magazynach znajdujących w sąsiedztwie autostrad i dróg ekspresowych, poza aglomeracją. Wynika to zazwyczaj z niskiej ceny gruntu, na którym powstał obiekt. Oferty będą się także różnicować w zależności od typu zabudowy.
 
Tendencje rynku
Coraz rzadziej buduje się pojedyncze magazyny. Przeglądając internetową mapę ofert nietrudno zauważyć, że coraz więcej powierzchni magazynowych lokalizowanych jest w parkach czy dolinach logistycznych. Wystarczy spojrzeć na oferty wynajmu magazynów w Krakowie. Tego typu oferty dominują w tym regionie.
 
 
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%