› poradnik
14:40 / 22.04.2013

Jak wybrać odpowiedni kolor farby do włosów?

Jak wybrać odpowiedni kolor farby do włosów?

Dla każdej kobiety walory wizualne stanowią, pierwszorzędny i najważniejszy priorytet w życiu. Atrakcyjność fizyczna jest nierzadko czynnikiem decydującym o udanym życiu towarzyskim, powodzeniu w pracy i kontaktach międzyludzkich. Współcześnie, coraz większą uwagę zwracamy na wygląd zewnętrzny, symetryczne rysy twarzy, delikatna cera, smukła sylwetka, zadbane włosy i paznokcie stanowią cechy, o których marzy prawie każdy mężczyzna.

Co prawda wygląd uwarunkowany jest genetycznie, jednak niektóre atrybuty urody kobiecej można w każdej chwili zmienić. Najlepsze, widoczne efekty metamorfozy przynosi zmiana fryzury i koloru włosów. Naturalna barwa włosów zależy od melanocytów wytwarzających barwnik o nazwie melanina. Duża ilość pigmentu decyduje o ciemnym zabarwieniu włosów, im mniej melaniny jest produkowane, tym włosy i skóra stają się jaśniejsze. Wraz z wiekiem, pęcherzyki wytwarzają coraz mniejszą ilość barwnika i większość ludzi zaczyna siwieć.

Farba do włosów okazuje się wyłączną sposobnością umożliwiającą zachowanie atrakcyjnego wyglądu na dłużej, gwarantuje również zmianę image u kobiet młodych, którym dotychczasowy wygląd nie przynosił zadowalających efektów wizualnych.

W podobnej sytuacji jedynym problemem jest wybór odpowiedniego koloru farby. Oczywiście, w salonie fryzjerskim liczyć można na pomoc kompetentnych i doświadczonych stylistów, ale samodzielne dopasowanie barwy przysporzyć może nie lada problemów.

Czym, zatem kierować się przy wyborze odpowiedniej farby? Bardzo ważną kwestią jest rodzaj i kondycja struktury włosa, uwzględnienie faktu, czy włosy poddawane były wcześniejszym zabiegom koloryzującym oraz czy przeszły przez proces naturalnego siwienia. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama sztucznych barwników, od rożnych producentów, dlatego ostateczna opcja nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać. Rozsądnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego programu pozwalającego na wizualny dobór fryzury i koloru włosów do kształtów twarzy.

Nie należy również zapominać, że barwy sugerowane na opakowaniu rzadko oddają identyczny kolor w rzeczywistości. W przypadku chęci nadania włosom świeżego, błyszczącego koloru, najlepiej zdecydować się na farbę o jeden ton jaśniejszą od faktycznego zabarwienia włosów. Najlepszą efektywność zapewniają włosy niefarbowane, w przeciwnym razie optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad doświadczonego fryzjera. Farba do włosów nie zawierająca amoniaku lub wyprodukowana na bazie naturalnych składników jest idealną koncepcją dla włosów zniszczonych, poddawanych częstym zabiegom koloryzacji.

Największym kłopotem jest rozjaśnienie włosów czarnych, które w zależności od stopnia intensyfikacji barwnika powinny być poddane zabiegowi dekoloryzacji. Pragnąc zachować piękną fryzurę na dłużej, należy zadbać o systematyczną pielęgnację włosów farbowanych. Zwykłe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak mycie i odżywianie, to stanowczo za mało. Specjalne tonery stosowane raz w miesiącu nadadzą włosom znacznego blasku i zdecydowanie ożywią kolor.

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%