› poradnik
15:16 / 28.05.2018

Jak wybrać odpowiedni materac?

Jak wybrać odpowiedni materac?

Przeciętny człowiek śpi osiem godzin na dobę. Biorąc pod uwagę długość trwania doby, w łóżku spędza jedną trzecią swojego życia. Pokazuje to, jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania jest sen. Jednak, żeby pora nocna była czasem intensywnej regeneracji, muszą zaistnieć ku temu odpowiednie warunki. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniego materaca.

Czym grozi źle dobrany materac?

Warto wspomnieć, że wybór materaca jest bardzo ważną sprawą z tego względu, że wpływa nie tylko na komfort wypoczynku, ale również higienę i zdrowie śpiącej osoby. Materac, który nie zapewnia stabilnego wsparcia dla ciała w pozycji leżącej, może prowadzić do powstawania wad postawy. Osoby korzystające z niego mogą odczuwać rano bóle mięśni, niewyspanie i poirytowanie. Dlatego tak ważne jest, by do wyboru materaca przywiązać należytą uwagę.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Przede wszystkim, należy go przetestować na własnej skórze. Kupowanie materaca sugerując się opisem to nic innego, jak kupowanie kota w worku. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, by trafić na odpowiedni model.

Z tego względu kupowanie materaca w sieci może być błędem - chyba, że istnieje możliwość odesłania go w przypadku, kiedy nie spełni on oczekiwań klienta. Najlepiej jednak udać się do sklepu stacjonarnego, który umożliwia klientowi przeprowadzenie testów na miejscu. Ułożenie się w pozycji, w której najczęściej się śpi, daje możliwość obserwacji, czy dany model odpowiada oczekiwaniom.

Jeśli chodzi o twardość materaca, to nie da się jednoznacznie określić, jaki stopień wybrać. Osoby o większej wadze powinny wybierać twardsze modele, zapewniające odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. miękki materac może się pod naciekiem większej wagi odkształcać lub zapadać. Lżejsze osoby mogą śmiało wybierać nieco bardziej miękkie modele.

Ważna jest pozycja, w jakiej najczęściej się śpi. Jeśli chodzi o chyba najpopularniejszą pozycję spania na plecach, najlepiej sprawdzi się materac twardszy, który zapewni odpowiednie wsparcie dla karku i dolnego odcinka kręgosłupa. Miękki materac sprawdzi się u amatorów spania na boku - zapewni oparcie ramion i bioder. Najważniejsze jest, by podczas snu materac utrzymywał kręgosłup w prostym położeniu.

Ceny materaców

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dobry materac nie jest najtańszym produktem, a jego żywotność nie jest nieskończona. Kiedyś uważało się, że im twardszy materac, tym lepiej, dziś już jednak wiadomo, że na jego wybór wpływ ma wiele czynników.

Przede wszystkim, przy wyborze materaca najlepiej postawić jest na jakość. Na rynku można oczywiście znaleźć modele kosztujące kilkaset złotych, ale nie dają one gwarancji wytrzymałości. Już po krótkim czasie mogą się one mechacić, odkształcać, w przypadku materaców sprężynowych  - sprężyny mogą uwierać, co znacznie obniża komfort spania.

Wybierając odpowiedni materac, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma modelu uniwersalnego, który odpowiedni jest dla wszystkich. To właśnie szczegółowe dopasowanie zapewnia niespotykany komfort snu i gwarantuje efektywny wypoczynek.

Źródło - https://sklep.selene.pl/

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%