› bieżące
14:01 / 02.11.2021

Jak wybrać odpowiedni materac?

Jak wybrać odpowiedni materac?

Człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu w ciągu doby, aby właściwie zregenerować swój organizm. A zatem śmiało można powiedzieć, że średnio 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Podczas snu nasze mięśnie rozluźniają się, umysł wycisza, a całe ciało zbiera siły na kolejny dzień. Dlatego też niezwykle istotne jest zapewnienie sobie w tym czasie maksymalnego komfortu, a jednym z najważniejszych jego elementów jest wybór odpowiedniego materaca.

Strefy twardości materaca

W dzisiejszych czasach materace posiadają kilka parametrów twardości. Nowy typ materacy został zaprojektowany dzięki lepszej znajomości anatomii ciała człowieka, a także większym możliwościom produkcyjnym. Materace te jeszcze lepiej dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała, uwzględniając przy tym odmienne podparcie, jakiego potrzebują poszczególne partie.

Możemy wyróżnić materace trzystrefowe, pięciostrefowe i siedmiostrefowe. Te pierwsze posiadają dodatkowe utwardzenie w części środkowej, czyli na wysokości bioder. W modelach pięciostrefowych oprócz twardszej części pośrodku znajdziemy również dodatkowe utwardzenie na poziomie ramion.

Natomiast w materacach z siedmioma strefami na poziomie głowy znajduje się część średnio twarda, na poziomie ramion – odcinek twardy, zaś na wysokości klatki piersiowej ponownie część o średniej twardości. Następnie odcinek biodrowy jest twardy i jednocześnie najszerszy. Kolejna część znajdująca się na poziomie ud jest średnio twarda. Pod łydkami umieszczona jest część twarda, zaś ostatni fragment znajdujący się pod stopami jest średniej twardości.

Co ważne, wszystkie trzy modele materacy zbudowane są symetrycznie. Oznacza to, że możemy je dowolnie odwracać, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność.

Skala twardości materaca

Dobry materac jest sporym wydatkiem, ale jednocześnie inwestycją w zdrowie – czyli to, co najważniejsze. Źle dobrany może być przyczyną bólu pleców lub nawet poważniejszych problemów z kręgosłupem. Bez względu na rodzaj wypełnienia, twardość materaca powinna być zawsze dostosowana do użytkownika i jego wagi.

Powszechnie stosowanym parametrem twardości materacy jest wielkość oznaczana jako „H” i cyfra od 1 do 4. H1 określa materace miękkie przeznaczone dla osób ważących do 60 kilogramów. Ten typ materaca będzie idealny do łóżka dziecięcego. H2 to materace o średniej miękkości odpowiednie dla osób ważących od 50 do 80 kilogramów.

H3 to grupa o średniej twardości, która sprawdzi się w przypadku osób ważących od 80 do 100 kilogramów. Osoby lżejsze również będą zadowolone z tego typu materaca, jeśli ogólnie rzecz biorąc, preferują twardsze powierzchnie do spania. Optymalnym rozwiązaniem dla jednej osoby są materace 100x200 cm. H4 to ostatnia kategoria określająca materace twarde przeznaczone dla osób ważących powyżej 100 kilogramów.

W przypadku, gdy według masy ciała znajdujemy się na granicy dwóch twardości, powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj powierzchni do spania bardziej nam odpowiada.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%