› poradnik
14:45 / 06.07.2016

Jak wybrać podkaszarkę?

Jak wybrać podkaszarkę?

Oferta urządzeń koszących do ogrodu potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jednym z popularniejszych sprzętów są podkaszarki – czy warto zdecydować się na ich zakup?

Zalety podkaszarek
Utrzymanie ogrodu lub działki w dobrej kondycji jest bardzo czasochłonne, a ponadto wymaga sporo wysiłku. Jednym z najbardziej wymagających zabiegów jest koszenie trawy, które tylko z pozoru jest prostą czynnością. Im większy ogród, tym trudniejsza staje się jego pielęgnacja. I nie chodzi tu wyłącznie o samą powierzchnię trawy – często bywa bowiem tak, że na dużej powierzchni znajduje się całe mnóstwo elementów przeszkadzających w koszeniu.
 
Drzewka czy krzewy wyglądają bardzo ładnie, lecz zamieniają koszenie w koszmar – przestrzeń między nimi jest bardzo trudno dostępna dla standardowej kosiarki. W takim wypadku idealnie sprawdzą się podkaszarki – dzięki swojemu kształtowi, pozwalają one bowiem na dotarcie do miejsc, w których standardowa kosiarka zwyczajnie się nie sprawdzi.
 
Ogromną zaletą podkaszarek jest fakt, iż jest to urządzenie wyjątkowo łatwe w obsłudze. Nie tylko jest lekkie, co ułatwia operowanie nim, lecz także oparte są o bardzo prostą konstrukcję, co zapewnia długą i trwałą pracę. Dodatkowo, współczesne podkaszarki umożliwiają komfortową pracę – projektowane są w taki sposób, by jakiekolwiek działanie przy ich użyciu było maksymalnie ergonomiczne dla kręgosłupa. Wyposażone w regulowany uchwyt podkaszarki pozwalają na ustawienie urządzenia w maksymalnie komfortowy sposób. Praca w ogrodzie nie musi już oznaczać konieczności przyjmowania niewygodnej lub niezdrowej dla pleców pozycji.
 
Dodatkowo, podkaszarki coraz częściej wyposażone są w specjalny system pozwalający na łagodzenie drgań. Przy ilości wibracji jakie generuje pracujący silnik w tego rodzaju sprzęcie, to bardzo ważny atut. Taki system zapewni bowiem osobie koszącej odpowiedni komfort pracy – nie ma obawy o trzęsące się ręce po zakończeniu koszenia.
 
Eksploatacja
Urządzenia koszące do ogrodu nie należą do specjalnie zaawansowanych technicznie sprzętów. Tak naprawdę, cała konstrukcja składa się jedynie z silnika, mechanizmu tnącego i łączącego oba te elementy wysięgnika. Warto jednak wspomnieć, że podkaszarki wymagają pewnych zabiegów eksploatacyjnych. Użytkownik powinien pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza, co zapewni silnikowi możliwość bezproblemowego działania. Ponadto, jednym z elementów na który należy zwrócić uwagę są głowice.
 
Najprościej rzecz ujmując, głowica do podkaszarki jest elementem odpowiedzialnym za cięcie trawy. Inaczej określana mianem mechanizmu tnącego, odpowiada za skuteczne usuwanie zarośli z ogrodu. Warto jednak pamiętać, że głowice w podkaszarkach są elementem eksploatacyjnym, posiadającym określony resurs i co jakiś czas trzeba je zwyczajnie wymienić. Na szczęście, na rynku dostępne są głowice żyłkowe w wersji uniwersalnej, które pasować będą do praktycznie każdego rodzaju podkaszarki (o ile tylko odpowiednio dobierze się rodzaj głowicy do fabrycznie montowanego).
 
Ze względu na sposób obsługi podkaszarki, głowice dzieli się na następujące rodzaje – głowica żyłkowa, głowica z nożem tnącym oraz tarcze tnące. Rynek zdominowały urządzenia wyposażone w głowice żyłkowe, które z kolei podzielić można na:
  • automatyczne
  • półautomatyczne
  • ręczne
Co oznaczają te nazwy? W przypadku żyłek automatycznych, stopień ingerencji użytkownika ograniczony jest do minimum – żyłka samodzielnie wysuwa się na określoną długość, w przeciwieństwie do głowic wyposażonych w sterowanie ręczne. W tym ostatnim przypadku, długość żyłki ustawia się ręcznie, co jest bardzo czasochłonne. W urządzeniach wyposażonych w funkcję pół-automatycznego sterowania, żyłka sama się wysuwa i reguluje na długość w chwili, gdy głowica dotknie podłoża.
 
Podsumowanie
Im większy ogród, tym lepiej sprawdzi się podkaszarka. To urządzenia trwałe i proste w obsłudze, a jednocześnie znacznie bardziej uniwersalne niż kosiarki czy nawet traktorki. Podkaszarka będzie idealnym wyborem dla osób, które posiadają sporo wąskich przestrzeni w ogrodzie, do których dostęp dla kosiarki byłby zbyt trudny.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%