› bieżące
18:00 / 16.09.2014

Jak wybrać spektakl odpowiedni dla najmłodszych dzieci?

Jak wybrać spektakl odpowiedni dla najmłodszych dzieci?

Decyzja o rodzinnym wejściu w teatralne progi następuje często już po tym jak dziecko skończy pierwszy bądź drugi rok życia. Wiedza o wpływie edukacji teatralnej na rozwój dzieci zatacza już coraz szersze kręgi a coraz więcej rodziców jest świadomych, że teatr nie musi być elegancką i poważną rozrywką dla dorosłych ludzi, a może stać się wspaniałą, rozwijającą przygodą dla dzieci, nawet tych najmłodszych.

W Polsce z każdym rokiem rośnie ilość teatrów dedykujących swoje spektakle najmłodszym widzom. Teatry dla dzieci są zazwyczaj wzorowane na znanych i cenionych dziecięcych teatrach w Europie. Dobierając tematykę przedstawień zazwyczaj również bazują na doświadczeniach swoich europejskich odpowiedników. Rodzice, decydujący się zabrać małe dziecko do teatru zastanawiają się jaki teatr i jaki spektakl wybrać, tak aby dziecko zainteresować taką formą sztuki, jaką jest teatr.

Spektakl dla najmłodszych dzieci powinien być przedstawieniem jednego bądź dwóch aktorów, aby dziecka nie wystraszyć tłumem na scenie. Sama scenografia powinna być prosta, a sposób grania aktorów powinien być dostosowany do malutkich dzieci – chodzi tutaj bardziej o grę kolorami, zapachami, gestami niż przedstawianie rocznym dzieciom skomplikowanej fabuły z pouczającym morałem na końcu. W dziecięcych teatrach nie chodzi o wartość edukacyjną przedstawiania ale o zachęcenie dziecka do wizyt w teatrze, o rozwijanie jego wyobraźni oraz o pokazanie mu jak piękny i kolorowy może być jego wewnętrzny świat.

Małe dzieci (w pierwszych latach życia) odbierają świat poprzez emocje. Nakazy i zakazy rodziców dziecko wychwytuje bardziej poprzez ton głosu jakim są wypowiadane, niż samo znaczenie słów. To samo dzieje się podczas oglądania spektaklu – dziecko wychwytuje emocje, mimikę.

Aby nie zniechęcić dziecka, należy też zwrócić uwagę na organizację wnętrza teatru. Scena powinna być umieszczona na linii wzroku, tak aby dziecko nie musiało zadzierać wysoko głowy podczas oglądania spektaklu, a czuło się komfortowo i bezpiecznie. W spektaklach dla dzieci nie powinno być sytuacji, w których dziecko może się przestraszyć, tj. gasnących świateł czy nagłych, głośnych dźwięków.

Każde dziecko jest inne, każde już od najmłodszych lat wykazuje jakieś zainteresowania. Dla przykładu, dziecko nieśmiałe i strachliwe może się poczuć źle na głośnym i bardzo „kolorowym” spektaklu i tym samym zrazić się do „teatralnej przygody”. Tak samo bardzo aktywne i wesołe dziecko może się nudzić na spokojnym i monotonnym przedstawieniu. Jak więc znaleźć odpowiedni spektakl? Wpisując w wyszukiwarkę hasło „spektakl dla dzieci warszawa” - na monitorze wyskoczy lista spektakli, które można obejrzeć z dziećmi. Warto poczytać ich opisy i zastanowić się, czy dziecko będzie zainteresowane taką tematyką.

Idąc z dzieckiem do teatru, należy pamiętać, że ono ma się przede wszystkim dobrze bawić. Jeżeli pociecha raz załapie „teatralnego bakcyla”, to jest duża szansa, że w przyszłości wyrośnie na wrażliwego odbiorcę sztuki.

Więcej o spektaklach dla dzieci na stronie www.teatrmalegowidza.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%