› poradnik
11:56 / 06.04.2021

Jak wyczyścić fugi na podłodze?

Jak wyczyścić fugi na podłodze?

Szukasz sposobu na to, jak wyczyścić fugi na podłodze? Koniecznie sprawdź przygotowany przez nas artykuł, w którym podpowiadamy, jak i czym wyczyścić fugi w zależności od rodzaju podłogi. To ważne, ponieważ panele z fugą wymagały będą zupełnie innej pielęgnacji od płytek ceramicznych. Dowiedz się więc, czym myć panele z fugą, by zadbać o ich wygląd na długo, a także jak wyczyścić fugi na podłodze w łazience czy kuchni, by wyglądały jak nowe.

Czym myć panele z fugą

Zacznijmy od paneli z tak zwaną V-fugą. Dostępne na rynku nowoczesne i niezawodne panele podłogowe są odpowiednio frezowane z dwóch lub najczęściej z czterech stron. Zachowany między panelami „rowek” w kształcie litery „V” pozwala na uzyskanie naturalnego efektu, zbliżonego do drewnianej naturalnej podłogi. Co więcej, rozwiązanie to optycznie powiększa pomieszczenie. Nic więc dziwnego, że to panele z V fugą  są dziś znacznie częściej wybieraną opcją. Z racji jednak na to, że fugi zazwyczaj kojarzą się z trudnościami w ich czyszczeniu, bywa, że wybór paneli z fugą pociąga za sobą wątpliwości związane z ich czyszczeniem.

Warto jednak wiedzieć, że czyszczenie paneli, nawet tych z V-fugą, pozostaje niezwykle łatwe. Prostota pielęgnacji paneli podłogowych to jeden z ich znaczących atutów. Zastanawiając się nad tym, czym myć panele, pod uwagę warto wziąć specjalistyczne płyny nie zawierające środków nabłyszczających, mydła czy wosku . Są one zarazem skuteczne i delikatne w swym działaniu, co daje pewność zachowania podłogi w idealnym stanie na wiele lat.

Do mycia paneli z V-fugą przystąpić można dopiero po ich starannym odkurzeniu. Samo odkurzanie staje się przy tym świetnym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń, które mogłyby zebrać się w rowkach. Podłoga powinna być myta mopem jedynie zwilżonym, nie mokrym i nie wolno stosować mopów parowych. W fugach nie może bowiem gromadzić się nadmiar wody, który mógłby doprowadzić z czasem do rozwarstwienia paneli pod wpływem wilgoci. Istotne jest także, by do czyszczenia paneli nie używać ostrych narzędzi. Gładki mop, miękka ściereczka – jak najbardziej, ale z pewnością nie druciak czy szczotka o sztywnym włosiu.

Jak wyczyścić fugi na podłodze w łazience czy kuchni

Unikanie nadmiaru wody w przypadku paneli z V-fugą jest zupełnym przeciwieństwem tego, co zaleca się w przypadku płytek ceramicznych w łazience czy kuchni. W tych pomieszczeniach by wyczyścić fugi na podłodze, zaleca się wcześniejsze ich dokładne namoczenie wodą z płynem lub innym preparatem. Tak przygotowaną podłogę szoruje się szczotką do fug w celu oderwania zabrudzeń. Po wyszorowaniu podłogi pozostaje jej ponowne przemycie mopem. Spowolnić proces osadzania się w fugach zanieczyszczeń może zastosowanie impregnatu.

Poza wodą z płynem zastosować można również inne środki. Wśród nich nie brakuje domowych metod na to, jak przywrócić fugom biel lub pozbyć się tłuszczu z podłogi w kuchni. Do polecanych sposobów zaliczyć można między innymi: olej, sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy wymieszany z wodą, sok z cytryny, proszek do pieczenia. Połączenie sody z wodą i octem pozwala uzyskać pastę, która pozostawiona na fugach na dłuższy czas oczyści je i wybieli. Należy przy tym zachować ostrożność, i sprawdzić domowy preparat na małej powierzchni, mało widocznej, ponieważ w przypadku kolorowych płytek mieszanka mogłaby narazić je na odbarwienia.

W łazience czyszczenie fug na podłodze wymagać może zastosowania środków grzybobójczych, szczególnie wtedy, gdy doszło już do rozwoju pleśni. Środki te działają na obecne w fugach grzyby, chroniąc jednocześnie przed ponownym ich rozwojem. Przy ich stosowaniu pamiętać należy o nałożeniu rękawic ochronnych i wietrzeniu pomieszczenia.

Panele winylowe z fugą

Ciekawym wyborem są panele winylowe z V-fugą, które w odróżnieniu od płytek ceramicznych są łatwiejsze do utrzymania w czystości, a przy tym wodoodporne, co umożliwia ich stosowanie w kuchni czy łazience (nigdy pod prysznicem). Czyści się je podobnie do innych paneli podłogowych drewnopochodnych, zazwyczaj ograniczając pielęgnację do odkurzania i mycia stosując płaski mop. Podobnie jak w przypadku paneli tak i producenci podłóg winylowych nie polecają ich pielęgnacji / mysia mopami parowymi. Znika więc problem trudnych do usunięcia zabrudzeń z V-fug między płytkami. Panele winylowe dostępne są w wielu różnych wzorach, co umożliwia tworzenie stylowych aranżacji.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%