› poradnik
22:49 / 28.12.2016

Jak wyczyścić wykładzinę podłogową

Jak wyczyścić wykładzinę podłogową

Wykładziny dywanowe mają wiele zalet – wytłumiają odgłos kroków, ocieplają chłodną posadzkę i zapewniają przytulny wystrój w pokoju. Ich wadą jest jednak to, że trudniej je posprzątać niż podłogę wyłożoną panelami. Zobacz, jak łatwo pozbyć się plam z wykładziny.

Profesjonalne mycie dywanów?

Oczywiście najprostszym sposobem jest umówienie profesjonalnej ekipy sprzątającej, ale ceny usługi czyszczenia dywanów i wykładzin są zwykle wysokie. W miastach funkcjonują też wypożyczalnie piorących odkurzaczy. Możesz też użyć chemicznego odplamiacza, ale – uwaga! – przed jego zastosowaniem wykonaj próbę na mniej widocznych częściach dywanu, aby sprawdzić czy odplamiacz nie wybarwi wykładziny. W ofercie sklepów znajdziesz też pianki, które rozpyla się w miejscu plamy i następnie ją usuwa za pomocą domowego odkurzacza.

jak-wyczyscic-wykladzine-podlogowa-3.jpg

Domowe sposoby na plamy na dywanie

Możesz też sięgnąć po domowe sposoby. Jeśli masz jasny dywan, przygotuj roztwór wody i soku z cytryny (na 1 l wody wyciśnij 2 cytryny). Tak przygotowaną mieszanką wyczyść dywan przy pomocy delikatnej gąbki. Pamiętaj, aby zabrudzeń nie pocierać zbyt mocno – może to sprawić, że dodatkowo je wetrzesz! Ważną zasadą jest to, aby plamę wybawiać jak najszybciej, zanim wsiąknie we włókna. Podczas mycia nie przesadzaj z ilością wody – wykładzina dywanowa nie może być zbyt mokra. Po praniu pozwól jej swobodnie wyschnąć. Plamy ścieraj od jej krawędzi lub środku.

jak-wyczyscic-wykladzine-podlogowa_2.jpg

Uporczywe plamy na wykładzinie

Niektóre zabrudzenia są mocno widoczne i uporczywie nie chcą zejść z dywanu. Wtedy zastosuj poniższe metody.

- Plamy kawy lub herbaty z wykładziny usuniesz dzięki roztworowi spirytusu, kwasu octowego i wody.

- Ślady po czerwonym winie znikną po wysypaniu na nich soli lub proszku do pieczenia – po prostu nasyp na plamę większą ilość proszku i pozostaw na kilka godzin. Gdy proszek wchłonie plamę, odkurzysz go.

- Jeśli coś tłustego skapnęło na Twój dywan, użyj talku. Zasyp nim obficie ślad i po kilkunastu godzinach odkurz. Po plamie nie powinno być śladu.

- Na uporczywe zabrudzenia działa też pianka do golenia, zmiękczająca zaschnięte plamy.

- Wosku pozbędziesz się, prasując plamę przez cienką bibułę lub papier śniadaniowy. Papier będzie wchłaniał plamę, więc trzeba go kilka razy wymienić na nowy.

- Guma do życia w dywanie zejdzie, gdy ją schłodzisz. Użyj do tego kostek lodu. Pod wpływem zimna guma się rozkruszy i łatwo oderwiesz ją z wykładziny dywanowej.

Jak odświeżyć dywan

Jeśli na Twoim dywanie nie ma już widocznych plam, możesz odświeżyć go w całości. Odnowisz jego kolor, spryskując go wodą zmieszaną z niewielkim dodatkiem octu. Gdy wlejesz do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego, nadasz mu dodatkowo ładny zapach.

Kiedy prać dywan?

Sezonowe pranie wykładziny możesz przeprowadzić zimą w sezonie grzewczym – wtedy odkręć grzejniki na maksymalne grzanie, aby wykładzina szybciej wyschła. Latem możesz ją też powiesić na balustradzie. Pamiętaj, aby dywanów nie suszyć suszarką do włosów – ich kolor może wtedy zblaknąć.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%