› rozwój i edukacja
06:24 / 28.12.2013

Jak wygląda nauka przedsiębiorczości w PWSZ?

Jak wygląda nauka przedsiębiorczości w PWSZ?

Współpraca z Elbląskim Parkiem Technologicznym, umowa z 500 firmami w sprawie praktyk oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Pytamy o to Prorektora ds. Kształcenia prof. nadzwyczajnego, dr hab. inż. Cezarego Orlikowskiego.

Współpraca pomiędzy miejskimi firmami czy EPT jest dla szkolnictwa wyższego w naszym mieście istotna. Dzięki wzajemnym pozytywnym relacjom studenci mogą zdobywać doświadczenie, przygotowywać się do pracy, prezentować swoje umiejętności. Tym co wspomaga ich w promocji własnych pomysłów są wszelakiego rodzaju Inkubatory. Znajdują się w uczelni oraz w EPT.

– Umowa z EPT i PWSZ zakłada, że będą ze sobą współpracować – mówi prorektor. – Zainteresowanie EPT wiąże się od czasów powstania laboratoriów ochrony środowiska i informatycznych, które zostały zaprojektowane przez pracowników PWSZ. Rektor dąży do jak najlepszej współpracy.

Akademicki Inkubator

Jak czytamy w założeniach EPT najpierw przed znajdującym się tam Inkubatorem uczelnia powinna zajmować się tzw. preinkubacją, tzn. przygotowaniem studentów do własnej działalności gospodarczej. W PWSZ jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości założony w 2005 roku. Celem jest budowanie sprzyjającego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości wśród studentów PWSZ. Współpraca z AIP przynosi wiele korzyści. Nie tylko ułatwia start młodego przedsiębiorcy dzięki oferowanemu wsparciu, ale również dba o jego interesy do momentu pełnego usamodzielnienia się na rynku. Dzięki współpracy z AIP studenci nie rejestrują działalności gospodarczej i nie płacą składki ZUS.

- W Inkubatorze są dwie firmy studenckie. To jest coś co działa - mówi Orlikowski.

Szkolenia i kompetencje społeczne

Jak wygląda nauka przedsiębiorczości? - W ramach programu kształcenia pewne zagadnienia są realizowane. W Instytucie Ekonomicznym jest nauka ekonomii połączona z biznesem. W politechnicznym jest przedmiot podstawy przedsiębiorczości. Pokrewne to również ochrona własności intelektualnej, analiza ekonomiczna dla inżyniera. W Instytucie Informatyki Stosowanej zarządzanie branżą IT – wyjaśnia.

W tym znajdują się dodatkowe szkolenia w ramach Akademickiego Biura Karier przy współpracy z Akademickim Centrum Wsparcia i Doradztwa. Odbyło się sześć szkoleń w tematyce biznesowej np. "Komunikacja i Negocjacja".

- Są to wyraźne działania. Rektor przedstawił zarówno w miejski jak i wojewódzki szereg projektów. Jednym z nich jest Centrum Kompetencji Społecznych – mówi prorektor. - Będzie miało swoją siedzibę i służyć będzie rozwijaniu szeroko rozumianych kompetencji społecznych. W ramach kierunku student musi zdobyć odpowiednie kompetencje społeczne np. umiejętność współpracy z zespołem. To będzie rozwijało kompetencje w szerszym zakresie niż wymaga tego KRK. To rodzaj coachingu.

Praktyki

W PWSZ w Elblągu system praktyk jest dobry, wyróżniający się w stosunku do innych uczelni zawodowych – Posiadamy wzorowy system praktyk. Są 15 – tygodniowe, współpracujemy z około 500 instytucjami. Rocznie na praktykach jest 1500 studentów. Nie ma problemów - dodaje Cezary Orlikowski.

4
3
oceń tekst 7 głosów 57%