› bieżące
15:00 / 23.07.2014

Jak wygląda oddawanie krwi w mobilnym punkcie?

Jak wygląda oddawanie krwi w mobilnym punkcie?

fot. Artur Garwoła

Oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po raz kolejny zorganizował otwartą akcję poboru krwi. W specjalnie przygotowanym ambulansie elblążanie mogli wczoraj i dziś mogli po prostu... pomóc.

Dlaczego oddajemy krew? Odpowiedź na to pytanie jest banalna: bo sami możemy jej kiedyś potrzebować. Przy większości zabiegów chirurgicznych pacjentom jest podawana krew, aby zachować ich funkcje życiowe.

Muszę to robić. Mam grupę krwi, na którą ciągle jest zapotrzebowanie. Jeżeli jestem w stanie komuś pomóc, to dlaczego mam tego nie robić? Ludzie muszą umierać, bo nie ma krwi? To niedorzeczne. Trzeba pomagać, namawiam wszystkich swoich znajomych! - wręcz wykrzykuje w rozmowie z nami 26-letnia Ania, która nie potrafi zliczyć ile razy w życiu była w punkcie krwiodawstwa.

Mobilny ambulans to świetny pomysł na promocję tej niezwykle ważnej akcji. Zainteresowanie jest niezwykle duże, bo są wakacje. Na oddaniu krwi pojawiają się najczęściej młodzi ludzie, którzy zabierają znajomych i wspólnie ratują życie innym.

Jak wygląda pobranie krwi?

Od osoby, która pojawia się w naszym ambulansie najpierw wymagamy podania wszystkich danych personalnych. Są one wprowadzane do systemu, a w międzyczasie pobieramy również od takiej osoby próbkę krwi do badania. Jeżeli wszystko jest okej, to z automatu osoba jest przekierowywana dalej już do zasadniczego oddania krwi – opowiada nam jedna z pracownic, którą dziś zastaliśmy w ambulansie.

Kto może oddać krew? Jest kilka podstawowych zasad:

Osoby od 18 do 65 roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów;
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

(źródło: http://www.twojakrew.pl/)


Największe zapotrzebowanie mamy na krew grupy 0RH- Mało dawców jest również z grupami krwi ARH+, 0RH+ oraz 0RH-. Jednak przyjmujemy każdego, kto tylko jest w stanie oddać krew. Każdy mililitr się przyda – dodaje nasza rozmóczyni.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 14