› relacje
20:13 / 07.09.2013

Jak wykorzystać potencjał architektury naszego miasta? Ostatni ziElbląg i spotkanie z ekspertami

Jak wykorzystać potencjał architektury naszego miasta? Ostatni ziElbląg i spotkanie z ekspertami

Czy pastelowe kolory i niebanalne wzornictwo to dobry design dla naszego miasta? O tym jak zmienia się wygląd budynków, o tym czy wymyślne zabiegi służą wizerunkowi Elbląga, dyskutowali dziś sami elblążanie.

Ostatnia już odsłona tegorocznego ziElbląga rozpoczęła się spotkaniem z wybitnymi architektami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, przyjeżdżając z różnych zakątków Polski właśnie do Galerii EL. Eksperci podpowiadali, w jaki sposób można wykorzystać potencjał architektury miasta, jak podkreślić jej wyjątkowość, aby wykreować atrakcyjny wizerunek miejskich ulic i jednocześnie nie przesadzić z jego unowocześnianiem.

- My architekci nie zgadzamy się na to, jak dziś wyglądają po termomodernizacji budynki. Piękne budowle szpecone są przez źle dobraną kolorystykę. Za czasów PRL-u architekci nie mieli dużego pola do popisu, musieli budować proste, jednolite bloki. Dziś z prostego wzornictwa możemy zrobić naprawdę ciekawe obiekty, ale to nie znaczy, że musimy malować na nich kwiaty i używać wyrazistych kolorów – mówił Marcin Kościuch z poznańskiej pracowni Ultra Architects.

W spotkaniu udział wzięli: Paulina Brokos (Toruń) – członkini zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Franciszek Sterczewski (Poznań) – student architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Marcin Kościuch (Poznań) – współwłaściciel pracowni Ultra Architects. Po stronie publiczności zasiadło kilkdziesięciu elblążan, w tym uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Jutro na dziedzińcu Galerii EL odbędzie się ostatnie śniadanie na świeżym powietrzu w ramach tegorocznego ziElbląga. Podobnie jak podczas poprzednich spotkań, warto zabrać ze sobą kocyk, coś na kanapki i dobry nastrój.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%