› poradnik
14:43 / 11.03.2018

Jak wymienić syfon pod umywalką?

Jak wymienić syfon pod umywalką?

Proste naprawy hydrauliczne można wykonać bez pomocy fachowca. Jedną z takich napraw jest wymiana uszkodzonego syfonu pod umywalką. Jak prawidłowo wykonać naprawę? Okazuje się, że jest to prostsze niż się wydaje - z naprawą syfonu bez trudu poradzi sobie nawet kobieta.

Opróżnienie syfonu

Przed odkręceniem uszkodzonego syfonu należy opróżnić go z wody. Aby nie zalać łazienki, należy ustawić pod nim wiadro. Następnie odkręca się dolną nakrętkę i czeka się, aż cała woda spłynie do wiadra. Jeżeli odkręcenie nakrętki jest trudne, można owinąć ją ścierką namoczoną w gorącej wodzie i dopiero wtedy spróbować nią poruszyć.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie poszczególnych łączników, które łączą syfon z umywalką i rurami kanalizacyjnymi.

Nowy syfon nie zawsze jest konieczny

Bardzo często po opróżnieniu syfonu okazuje się, że element można zamontować ponownie po wcześniejszym wyczyszczeniu. Jeżeli syfon jest pozbawiony pęknięć, wgnieceń lub innych uszkodzeń, nadaje się do dalszego użytku. Wystarczy dokładnie usunąć z niego wszystkie pozostałości zanieczyszczeń i włosy, a następnie wysuszyć element i ponownie go przykręcić.

Jeśli ponownie montuje się ten sam syfon, powinno się powoli i dokładnie przykręcać poszczególne elementy kanalizacji pod umywalką. Gdy syfon i pozostałe części są skręcone, powinno się nalać do umywalki większą ilość wody i sprawdzić, czy syfon nie przecieka. Na wszelki wypadek warto pozostawić pod umywalką wiadro, by mieć pewność, że nie zaleje się łazienki, gdyby syfon był nieszczelny.

Montaż nowego syfonu

W przypadku uszkodzenia syfonu i konieczności wymiany elementu na nowy, powinno się sprawdzić, jaki syfon będzie pasował do umywalki. W większości przypadków będzie to standardowy odpływ, jednak może się zdarzyć, że potrzebny będzie element o większej lub mniejszej średnicy.

Po zakupie nowego syfonu postępuje się tak samo jak z syfonem, który wymagał czyszczenia.

Spokojnie, to tylko awaria!

Wiele osób rezygnuje z samodzielnej wymiany syfonu, gdy element ulegnie nagłej awarii. Zalanie łazienki podczas mycia zębów lub w czasie porannej toalety może być stresujące, jednak nie trzeba panikować. Gdy woda wylewa się spod umywalki, powinno się szybko zakręcić kran i znaleźć wiadro lub inne naczynie, do którego może spływać woda. Gdy ciecz wypłynie z odpływu, wystarczy przyjrzeć się syfonowi, by sprawdzić, gdzie leży źródło awarii. Najczęściej problem tego typu jest wynikiem rozszczelnienia się kanalizacji, dlatego po ponownym skręceniu wszystkich elementów, syfon działa prawidłowo.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%