Jak wziąć pożyczkę na samochód? Sprawdź
Chociaż leasing samochodów cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców, ciekawym rozwiązaniem jest również pożyczka dla firm. To opcja pośrednia między leasingiem a kredytem, która może być korzystna dla wielu przedsiębiorców. Sprawdź, na czym polega i jak się o nią ubiegać.
Leasingowa pożyczka na samochód to hybrydowa forma finansowania, dzięki której możliwy jest zakup pojazdu na atrakcyjnych warunkach. Często stanowi jedyne dostępne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma konieczności nabywania auta za gotówkę, a co za tym idzie – „mrożenia” firmowego kapitału.
Leasingowa pożyczka na samochód – dla kogo?
Z pożyczki leasingowej na samochód może skorzystać właściwie każdy, ale największe korzyści przynosi tylko kilku grupom przedsiębiorców. Powstała bowiem jako odpowiedź firm leasingowych na trudności w zastosowaniu leasingu w przypadku ubiegania się o dotacje unijne. To także korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT, lekarzy czy nawet rolników.
Pożyczka leasingowa na samochód – formalności
Leasingowa pożyczka na samochód to forma finansowania, której w kwestii formalności bliżej jest do leasingu niż kredytu bankowego. Często proponowana jest w oparciu o uproszczone procedury, dzięki czemu czas oczekiwania na decyzję oraz wypłatę środków zostaje skrócony do minimum.
Aby ubiegać się o pożyczkę, należy dopełnić kilku formalności:
- wypełnić wniosek o pożyczkę – z firmą leasingową można skontaktować się także online
- dostarczyć wymagane dokumenty (np. dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa, dokument tożsamości osoby reprezentującej firmę).
Warto przy tym podkreślić, że zwykle nie ma konieczności dostarczania dokumentów finansowych. Decyzja pożyczkowa podejmowana jest na podstawie deklaracji (oświadczenia) o przychodach. Ponadto wiele firm leasingowych nie wymaga wniesienia wkładu własnego – możliwe jest finansowanie 100% wartości pojazdu (zarówno w walucie PLN, jak i EUR).
Pożyczka leasingowa na samochód – to się opłaca
Pożyczka leasingowa na samochód to korzystne rozwiązanie, które warto rozważyć jako alternatywę dla kredytu bankowego.
- Przystępne procedury
Pożyczka udzielana jest na bazie uproszczonych procedur, dzięki czemu jest znacznie łatwiej dostępna niż bankowy kredyt samochodowy.
- Brak dodatkowych zabezpieczeń finansowych
Ubiegając się o pożyczkę na samochód, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Przykładowo, PKO Leasing nie wymaga podpisywania weksla in blanco.
- Możliwość ubiegania się o dotacje
Zaciągnięcie pożyczki na samochód nie zamyka drogi do ubiegania się o dotacje unijne.
Podczas poszukiwania atrakcyjnych form finansowania zakupu pojazdów, nie warto ograniczać się wyłącznie do leasingu czy kredytu bankowego. W przypadku przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT lub rolników, korzystniejszą opcją może być pożyczka leasingowa. Elastyczne warunki umowy i płatności pozwalają dostosować ją do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.