› bieżące
14:06 / 04.02.2020

Jak zacząć oszczędzać? Przeczytaj kilka przydatnych rad

Jak zacząć oszczędzać? Przeczytaj kilka przydatnych rad

Na oszczędzanie decyduje się coraz więcej Polaków – w czerwcu 2019 roku większość rodaków zadeklarowała, że gromadzi pieniądze z myślą o przyszłości. Jeśli i ty chcesz zacząć odkładać środki, sprawdź, w jaki sposób możesz osiągniesz ten cel.

Słabe wyniki związane z oszczędzaniem Polaków to efekt niewłaściwej edukacji finansowej w przeszłości. Na szczęście obecnie wiele się w tym zakresie zmienia, ponieważ coraz więcej osób zamierza gromadzić pieniądze. Nie jest to łatwe, a największą przeszkodą jest brak ustalonego wcześniej planu. Warto więc skorzystać z kilku sprawdzonych rad.

1. Odkładaj nawet niewielkie kwoty

Wiele osób wychodzi z założenia, że oszczędzać można tylko duże pieniądze. To błąd, ponieważ warto zacząć gromadzić nawet małe kwoty – rzędu kilkudziesięciu złotych.

Takie podejście przyniesie znacznie lepsze efekty, ponieważ pomoże podtrzymać motywację. Ponadto chodzi tutaj o wyrobienie sobie nawyku, dzięki czemu odkładanie pieniędzy stanie się codzienną czynnością.

2. Otwórz konto oszczędnościowe

Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie jest opłacalne. Warto zatem założyć konto oszczędnościowe – najlepiej takie z wysokim oprocentowaniem. Co prawda w obecnych czasach trudno o dobrze zarabiający rachunek oszczędnościowy, ale można trafić na ciekawe oferty.

Przykładem jest Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, w ramach którego można otrzymać nawet 2% w skali roku. Chociaż oszczędzający startuje z oprocentowaniem na poziomie 0,4%, w miarę wzrostu oszczędności, rośnie oprocentowanie. Taki system naliczania odsetek zwiększa motywację do gromadzenia środków.

3. Większy kapitał przenieś na lokatę

Jeżeli uda Ci się zgromadzić większy kapitał, załóż lokatę. Jest to produkt bankowy, w ramach którego „zamrozić” zdeponowane środki na określony czas, np. kilka miesięcy. Po zakończonej umowie otrzymasz wpłacony kapitał powiększony o odsetki.

4. Oszczędności zawsze wpłacaj w pierwszej kolejności

Oszczędzanie często nie jest skuteczne, ponieważ środki na konto wpłacane są jako ostatnie. Zdarza się więc, że brakuje pieniędzy. Aby tego uniknąć, co miesiąc wystawiaj sobie rachunek i potraktuj je jako pilny koszt do opłacenia. Szybko przekonasz się, że na pozostałe wydatki zawsze znajdą się pieniądze.

5. Staraj się nie ruszać oszczędności

Świadomość tego, że masz odłożone pieniądze, bywa kusząca. Staraj się jednak nie korzystać z oszczędności, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zapomnij, że masz jakiekolwiek środki – szczególnie, jeśli planujesz skorzystać z nich pod wpływem chwili.

W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli odkładanie pieniędzy wpiszesz w swój plan, pokaźny kapitał uzbierasz szybciej niż myślisz.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%