› poradnik
21:55 / 28.12.2018

Jak załatać dziurę w domowym budżecie?

Jak załatać dziurę w domowym budżecie?

Okres świąteczny może znacząco naruszyć nasz budżet domowy, a przecież za chwilę pojawią się dodatkowe wydatki związane z imprezą sylwestrową czy feriami zimowymi. Wszystko to sprawia, że zaczyna brakować pieniędzy na bieżąco potrzeby, nie wspominając już o niezaplanowanych płatnościach. Czy możemy jakoś uniknąć tego rodzaju sytuacji? Jak rozsądnie dysponować oszczędnościami i jakie są sposoby na załatanie dziury w domowym budżecie?

Jak przygotować się na większe wydatki?
 

Na większość wydatków możemy przygotować się z wyprzedzeniem. Każdy z nas zdaje sobie przecież sprawę, że grudzień to czas wzmożonych kosztów, które musimy ponieść, chociażby na organizację świąt czy zakup prezentów. Podobnie jest w sezonie wakacyjnym, kiedy pieniądze potrzebne są na wyjazdy urlopowe. Wystarczy zatem nieco wcześniej oszacować kwotę, która będzie nam niezbędna. Najlepiej zrobić to przynajmniej 3 miesiące wcześniej, ponieważ pozwoli to na odłożenie większej sumy, chociaż najrozsądniej odkładać przez cały rok. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego też warto pamiętać o stworzeniu tzw. poduszki finansowej. Szacuje się, że jej wysokość powinna wynosić przynajmniej równowartość dwóch pensji. Wówczas nie występują problemy przy większych niż co miesiąc wydatkach.

Recepta na skuteczne oszczędzanie
 

Oszczędzanie może stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy rozrzutni. Pierwsze, co musimy zrobić, to dokładnie przeanalizować nasze wydatki oraz dochody. Większość problemów z oszczędzaniem wynika z nadmiernej konsumpcji, a także kosztownego stylu życia. Przyjrzyjmy się więc, na co wydajemy największe sumy. W tym celu dobrze jest zrobić przynajmniej  3-miesięczne zestawienie. Zabierze nam to kilka godzin, ale z pewnością przyda się w przyszłości. Wydatki podzielmy na:

  • koszty stałe (rachunki, koszty poniesione na żywność i środki czystości, paliwo),
  • koszty zmienne (wyjazdy, zakupy odzieżowe, rozrywka).

Zanim jeszcze zaczniemy oszczędzać, najpierw należy uregulować wszystkie zobowiązania finansowe. Oznacza to więc, że wolne środki powinny zostać przeznaczone na spłatę pożyczek i kredytów, a nie odłożone na konto. Oszczędzanie lepiej bowiem rozpocząć z czystym rachunkiem. Jeżeli uznamy, że kwota do spłacenia jest już niewielka, to drobne sumy możemy odkładać np. na konto oszczędnościowe.

Kolejny krok to ustalenie minimalnej kwoty, jaką chcemy oszczędzić każdego miesiąca. Osobom, które mają problem z oszczędzaniem, polecane jest założenie lokaty lub wspomnianego rachunku oszczędnościowego, na który automatycznie z naszego konta bankowego zostanie przelana konkretna suma pieniędzy. Najlepiej, gdy wypłacania środków z takiego konta zostanie zablokowane na okres najbliższych miesięcy bądź będzie się równać z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Nie należy jednak przesadzać z kwotą, która przeznaczamy na oszczędności, ponieważ może to prowadzić do zaciągania pożyczek, a przecież nie o to nam chodzi.

Jak poradzić sobie z niespodziewanymi wydatkami?
 

Nawet najlepszy plan może okazać się niewystarczający w obliczu niespodziewanych wydatków. Być może jeszcze nie zaczęliśmy na dobre oszczędzać, a już pojawiła się dziura w naszym domowym budżecie. Co począć w takiej sytuacji? Nie ma innego wyjścia, niż zaciągnięcie pożyczki, jak zatem pożyczać z głową? Wystarczy trzymać się kilku zasad:

  1. Oszacujmy, jakiej kwoty dokładnie nam brakuje i doliczmy do niej. ok 10-15%, aby dobrze przygotować się na wszelkie ewentualności (np. naprawa auta może okazać się droższa, niż początkowo zakładaliśmy).
  2. Starajmy się pożyczać jak najmniej - pożyczki ratalne mogą być niezwykle kuszące, dzięki możliwości dostosowania wysokości rat. Pamiętajmy jednak, że im większą kwotę pożyczamy, tym zazwyczaj więcej musimy oddać.
  3. Wybierzmy krótki okres spłaty - dzięki temu zmotywujemy się do szybszego odłożenia pieniędzy. Nie róbmy tego jednak na wyrost, bo może się okazać, że nie wystarczy nam środków na terminową spłatę.
  4. Jeżeli to możliwe, zdecydujemy się na pożyczkę od rodziny - takie pożyczki nie są przecież oprocentowane, dlatego nie narażamy się na dodatkowe koszty.
  5. W przypadku wyboru chwilówki porównujmy oferty. Nowi klienci często mogą liczyć na ciekawe propozycje.

Pożyczka przez internet - omijać czy korzystać?
 

Pożyczka online to niezawodne rozwiązanie, gdy zależy nam na natychmiastowym otrzymaniu środków na nasze konto bankowe. Czas oczekiwania na jej przyznanie wynosi zaledwie kilkanaście minut, zbędne są także zaawansowane formalności. Zazwyczaj ograniczają się one do wypełniania podstawowego formularza z naszymi danymi. Czy pożyczka przez internet na konto w Wonga.pl zawsze będzie dobrym wyborem? Jeżeli korzystamy z niej wyłącznie w kryzysowych sytuacjach, to jak najbardziej. Musimy przy tym pamiętać, że bardzo ważna jest jej terminowa spłata, w innej sytuacji, odsetki będą wysokie, a oferta pożyczkowa zupełnie straci na atrakcyjności. Sięgajmy więc po nią z rozsądkiem i pilnujmy terminu spłaty.

Zarządzanie finansami nie zawsze jest prostym zadaniem, szczególnie gdy wydatki zaczynają nas przerastać. Z tego też względu należy podejść do nich na chłodno i zastanowić się, z jakich rzeczy możemy lub jesteśmy w stanie zrezygnować. Pozwoli to na poczynienie oszczędności, które zabezpieczą nas przed niespodziewanymi wydatkami. Jeżeli jednak musimy skorzystać z oferty pożyczkowej, to sprawdźmy dokładnie jej warunki  i zdecydujemy się na krótszy okres spłaty. Jej spłacenie powinno być bowiem naszym priorytetem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%