› raporty
13:03 / 21.12.2015

Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie?

Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie?

Okres jesienno-zimowy, to czas kiedy musimy się pożegnać z idealnymi warunkami do jazdy autem. Jednym z problemów dopadających nas w tym czasie są parujące szyby. W znacznym stopniu ogranicza to widoczność i komfort jazdy. Czym jest to spowodowane i jak można temu zapobiec?

Przyczyny

Może ich być wiele. Parujące szyby mogą być po prostu wynikiem różnicy temperatur między wnętrzem samochodu a otoczeniem. Zgromadzona w samochodzie wilgoć na skutek tej różnicy paruje. Najgorsze, co możemy zrobić, to przecieranie szyby ręką lub rękawiczką. To zwłaszcza uwaga do pań, które spontanicznie próbują zażegnać problem. Jednak takie działania rozwiązują go na krótko. Później niestety na szybie pozostają trudne do zmycia tłuste smugi i resztki materiału na przykład z rękawiczki. Zatem warto zainwestować kilka złotych w gąbkę przeznaczoną tylko do przecierania szyby.

Środki chemiczne do szyb

To zdecydowanie trwalszy sposób niż bieżące przecieranie gąbką. Należy takim specyfikiem dokładnie umyć szybę i dokładnie wytrzeć do sucha. Tego typu środki pozostawiają niewidoczną powłokę, która chroni szybę przed parowaniem. Warto zainwestować w taki płyn, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy autem wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy wilgotność jest największa. Koszt płynu to wydatek kilkunastu złotych.

Preparaty do usuwania wilgoci

Stosuje się je do usunięcia z tapicerki resztek wody, która paruje. Warto też w słoneczne dni po prostu wywietrzyć auto. Na rynku dostępne są również preparaty pochłaniające nadmiar wilgoci. Można je zakupić już od kilkudziesięciu złotych. Ten środek sprawdza się zwłaszcza, jeżeli garażujemy samochód.

Klimatyzacja

Jeśli nie chcemy się borykać z problemem parujących szyb, to warto jej używać nie tylko latem. W autach bez klimatyzacji należy sprawdzić, czy nawiew jest sprawny. Suche powietrze nakierowane na szybę, szybko redukuje parę na szybie. Należy także regularnie oczyszczać filtr w podszybiu z liści i innych zalegających tam śmieci.

Tekst przygotowany na podstawie spostrzeżeń kierowców wypożyczalni samochodów w Warszawie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%