› biznes
13:45 / 02.03.2023

Jak zarządzać płynnością finansową przedsiębiorstwa?

Jak zarządzać płynnością finansową przedsiębiorstwa?

Utrzymywanie wysokiej płynności finansowej jest bardzo ważne dla każdej firmy. Nie tylko umożliwia ona sprawne funkcjonowanie na rynku, ale też konkurowanie z innymi przedsiębiorstwami. Utrata płynności finansowej może doprowadzić do niewypłacalności firmy, a nawet jej upadłości. Na kształtowanie się tego czynnika wpływa wiele różnych aspektów, o których trzeba pamiętać przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz odpowiednio nimi zarządzać.

Czynniki kształtujące płynność finansową w firmie

Płynność finansowa firmy określa jej zdolność do terminowej spłaty krótkoterminowych, bieżących zobowiązać wobec pracowników, kontrahentów oraz organów podatkowych. Dotyczy to chociażby należności z tytułu wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie, rat kredytu i leasingu, czynszu czy zakupu kluczowych dla prowadzonej działalności surowców, towarów i elementów wyposażenia. Płynność finansową przedsiębiorstwa kształtują konkretne czynniki. Znaczenie ma zarówno struktura bieżących aktywów obrotowych, jak i poziom ogólnego zadłużenia firmy. Istotna jest też struktura czasowa, podmiotowa i rzeczowa bieżących zobowiązań. Należy również uwzględnić czynniki zewnętrzne, które są niezależne od samej firmy. Dotyczy to chociażby regulacji prawno-podatkowych, sytuacji gospodarczej i ekonomicznej czy struktury wynagrodzeń na rynku pracy.

Kontrolowanie płatności od klientów

Jednym ze sposobów zarządzania płynnością finansową w firmie jest kontrola płatności za faktury. Warto pilnować terminów, a w razie potrzeby wysyłać kontrahentom odpowiednie przypomnienia. W przypadku braku reakcji, można skorzystać z usług firmy windykacyjnej. i w ten sposób zwiększyć szanse odzyskania należności. Sposobem na zmniejszenie ryzyka utraty płynności finansowej jest też wystawianie faktur z różnymi terminami spłaty. Takie rozwiązanie pozwala na otrzymywanie regularnych wpływów, przeznaczanych na spłacanie bieżących wydatków. Dobrym rozwiązaniem może być też rozliczanie się w oparciu o zaliczkę lub przedpłatę. Warto również weryfikować kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy, np. analizując informacje na ich temat w rejestrach dłużników. Wiele podmiotów decyduje się również na faktoring, który poprawia płynność finansową. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku przedsiębiorców wystawiających faktury z odległą datą płatności. Firma faktoringowa może je odkupić za określoną prowizją. Właściciel podmioty otrzyma dzięki temu pieniądze, które następnie zostaną przeznaczone na finansowanie krótkoterminowych wydatków.

Pożyczki i kredyty

Firma może spłacać bieżące zobowiązania również za pomocą kredytu czy pożyczki. Otrzymanie tego pierwszego będzie możliwe tylko wówczas, gdy płynność finansowa przedsiębiorstwa pozostaje nieznacznie osłabiona. Szybki kredyt dla firm online przyznawany jest bowiem na podstawie ich zdolności kredytowej, co często stanowi problem dla nowych podmiotów poszukujących finansowania. Z reguły banki wymagają przedstawienia wyciągu z konta bankowego, zaświadczenia z ZUS i US czy dodatkowego zabezpieczenia w postaci nieruchomości czy ruchomości. Alternatywę dla kredytu stanowią pożyczki pozabankowe dla firm. Z takiego rozwiązania często korzystają podmioty z krótkim stażem, które nie są w stanie spełnić warunków kredytowych. Pożyczka dla firm jednoosobowych online może być przyznana jedynie na podstawie dowodu osobistego bądź też podstawowych dokumentów dotyczących prowadzonej działalności.

Restrukturyzacja firmy

Aby poprawić płynność finansową, przedsiębiorca może też przeprowadzić odpowiednią restrukturyzację firmy. Proces ten polega przede wszystkim na racjonalizacji procesów produkcyjnych, redukcji wynagrodzeń, zmniejszaniu poziomu zatrudnienia czy modyfikacji strategii marketingowej. Wiele firm decyduje się też na sprzedaż niektórych składników majątku czy pozyskanie dodatkowych inwestorów. Jednym ze sposobów pozyskiwania środków na regulowanie bieżących wydatków może zbyć również sprzedaż nadmiarowych zapasów, w tym materiałów, surowców czy innych produktów. Innym rozwiązaniem jest też wstrzymywanie się z planowanym zakupem takich dóbr.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%