› biznes
10:30 / 31.03.2021

Jak zarządzanie projektami może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

Jak zarządzanie projektami może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

O założeniu własnej firmy marzy wiele osób. Niektórzy idą o krok dalej i marzenia te postanawiają realizować. Jeżeli zdecydowaliśmy się prowadzić własną firmę, musimy jednak pamiętać o tym, że nie jest to łatwe. Aby wspomóc rozwój swojej firmy, musimy do perfekcji opanować sztukę zarządzania projektami. W przeciwnym razie możemy mieć problem z płynnością finansową firmy oraz z realizacją poszczególnych zadań.

Co kryje się pod terminem zarządzania projektami?

Zarządzanie projektami jest procesem, czasami dość żmudnym. Aby móc mówić o zarządzaniu projektem, należy sprecyzować cele, a następnie przystąpić do ich realizacji. Bardzo ważne jest to, aby za przebieg zarządzania projektem lub projektami odpowiedzialny był cały zespół. Kluczową odpowiedzialność ponosi jednak kierownik. Badania naukowe dowiodły, iż obecność kierownika znacząco zwiększa szanse powodzenia projektu.

Nie ulega wątpliwości, że kierownik ma za zadanie nie tylko nadzorować, ale i motywować zespół do wytężonej pracy. Nieco inaczej jest w przypadku projektów, za które odpowiada jedna osoba. Wówczas musi być ona zarówno realizatorem projektu, jak i jego kontrolerem. Ponadto, koniecznie trzeba zatroszczyć się o to, aby odróżnić tak zwane zarządzanie bieżące firmą i zadaniami od zarządzania samym projektem.

Jak sprawnie zarządzać projektem jako kierownik?

Jeżeli jesteśmy odpowiedzialni za realizację danego projektu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Są one kluczowe dla powodzenia całej operacji. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze to, aby zarządzanie projektem odbywało się w oparciu o sformułowane wcześniej zasady. W przeciwnym razie łatwo jest o niedopatrzenie. Doskonale byłoby zadbać o to, aby postępować krok po kroku, aż do realizacji głównego celu.

Każdy kierownik odpowiedzialny za zarządzanie projektem musi pamiętać o tym, jak niezmiernie ważne jest realizowanie celów pobocznych. Bez nich osiągnięcie celu głównego może być utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Warto o tym pamiętać. Każdy kierownik musi także posiadać odpowiedni autorytet. Bez autorytetu nasi podwładni nie będą brali sobie do serca naszych wytycznych. Może ucierpieć na tym cały projekt, jak i jakaś jego część.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jak już zaznaczono powyżej, zarządzanie projektami związane jest z dość dużym wysiłkiem. Nie należy zapominać także o odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. Aby zarządzanie projektem przyniosło naszej firmie zyski i nowych klientów, warto pamiętać o pewnych metodach. Metod zarządzania projektami wyróżnia się wbrew pozorom całkiem sporo. Ostatnio dość dużą popularnością cieszy się tak zwane zwinne zarządzanie projektami. Wyróżnić można także zarządzanie kaskadowe oraz zarządzanie scrum. Nie zapominajmy również o zarządzaniu PERT.

Wybór odpowiedniej metodyki wdrażania celu nie jest łatwy. Zanim zdecydujemy się na konkretną metodykę, warto przeprowadzić dyskusję w ramach zespołu pracowniczego. Dzięki temu dokonanie wyboru będzie znacznie prostsze. Dobrym pomysłem jest zawsze zadawanie sobie pytań pomocniczych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://leadership-center.pl

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%