› poradnik
12:52 / 24.02.2017

Jak zebrać pieniądze na założenie działalności?

Jak zebrać pieniądze na założenie działalności?

Każdy, kto marzy o rozkręceniu własnego biznesu, wie doskonale, iż jedną z najważniejszych kwestii jest pozyskanie odpowiednich środków, które to umożliwią. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ich zdobycie – i wbrew pozorom wcale nie musi być to takie trudne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Oto kilka sprawdzonych metod.

Własne oszczędności

Opcję założenia działalności gospodarczej warto rozważyć na tyle wcześniej, by mieć czas na zgromadzenie oszczędności. Rozwiązanie te sprawdzi się doskonale w sytuacji, gdy uruchomienie firmy nie wiąże się z koniecznością posiadania dużego kapitału. W przypadku przedsięwzięć wymagających sporych nakładów finansowych oszczędności zwykle okazują się niewystarczające, dlatego też trzeba mieć na uwadze i inne źródła.

Dotacja z urzędu pracy

Dotacje z urzędu pracy cieszą się bardzo dużą popularnością. Mnóstwo osób wybiera ten właśnie wariant, jednakże dostępny jest on jedynie dla tych, którzy są zarejestrowani w urzędzie pracy jako bezrobotni. Konieczne jest ponadto sprostanie licznym wymogom. Nie ma co prawda wytycznych co do okresu pozostawania na bezrobociu, niemniej dotacji nie otrzymają osoby, które np. odmówiły propozycji pracy bądź wcześniej uzyskały dotację z unijnych środków bądź z Funduszu Pracy. Maksymalna kwota dotacji odpowiada 6-krotności wysokości przeciętnego wynagrodzenia – obecnie jest to nieco ponad 25 tys. zł.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to propozycja adresowana do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Dużym plusem jest to, że nie trzeba zakładać działalności gospodarczej – uruchamiając firmę w ramach pionu AIP, otrzymuje się osobowość prawną. Miesięczny koszt prowadzenia firmy jest w tym przypadku niewielki, a dodatkowo można liczyć na wsparcie prawne, biurowe oraz marketingowe.

Pożyczka w instytucji finansowej

Pożyczki udzielane przez różne instytucje finansowe to jeden z często wybieranych sposobów na pozyskanie pieniędzy niezbędnych do założenia działalności. Propozycji w tym zakresie jest mnóstwo – najważniejszą sprawą jest określenie potrzeb adekwatnych do profilu oraz zakresu działalności firmy, np. gdy potrzebne są drobne kwoty, szybkie chwilówki online rozwiążą problem.

Dotacja z Unii Europejskiej

Lista programów, w ramach których można się ubiegać o unijną dotację, jest długa. Przystąpienie do któregoś z nich jest podyktowane licznymi przesłankami takimi jak np. rodzaj i miejsce działalności, wiek wnioskodawcy etc. Każdemu programowi są przypisane określone wymagania. Sporo popularnością cieszą się np. przedsięwzięcia realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Stosownych informacji najlepiej szukać w urzędach pracy, Urzędzie Marszałkowskim bądź w lokalnej lub regionalnej jednostce odpowiedzialnej za wdrażanie na danym obszarze unijnych programów.

Finansowanie społecznościowe

Finansowanie społecznościowe określane również mianem crowdfundingu to w Polsce nowość, ale z doskonałymi perspektywami na przyszłość. Każdy, kto potrzebuje pieniędzy na cele biznesowe, może zamieścić ogłoszenie na specjalnym portalu, gdzie trzeba m.in. podać kwotę, jaką chce się zgromadzić.

 Zobacz także: Jak zdobyć pieniądze na inwestycje

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%