› poradnik
15:15 / 20.10.2011

Jak zmniejszyć ryzyko kupna kradzionego auta?

Jak zmniejszyć ryzyko kupna kradzionego auta?

Podczas kupna używanego samochodu należy pamiętać o tym, że może on być owocem działalności złodzieja. Gdy kupimy od niego samochód, tracimy i auto, i pieniądze. Chociaż trudno w stu procentach zabezpieczyć się przed tak nieprzyjemną sytuacją, można zmniejszyć prawdopodobieństwo kupna kradzionego pojazdu, stosując się do poniższych porad:

 
  • Nie płać gotówką – złodziej, który sprzeda samochód za gotówkę jest praktycznie nienamierzalny. Warto więc skorzystać z „namierzalnych” metod, takich jak przelew.
  • Sprawdź dokumenty i detale pojazdu przed zakupem – im bardziej wnikliwy jest kupujący, tym większe są jego szanse na wykrycie nieprawidłowości. Absolutnym minimum dociekliwości powinno być porównanie numeru VIN na podwoziu z tym, który widnieje w dokumentach.
  • Nie wybieraj pojazdu za mniej niż 70 proc. ceny rynkowej samochodu – kradziony samochód dla złodzieja jest jak bardzo gorąca bułeczka: im dłużej trzyma go w dłoni, tym większa jest szansa, że się "poparzy". Dlatego samochody w okazyjnych cenach powinny szczególnie zwiększyć czujność kupującego – jeśli okazja wygląda na zbyt piękną, by być prawdziwą, prawdopodobnie tak jest.
  • Nie kupuj auta na parkingu, stacji benzynowej, czy w kawiarni – umowę kupna warto podpisać np. w mieszkaniu pod adresem, który widnieje w dokumentach sprzedającego. Chociaż nie jest to metoda w stu procentach skuteczna, zmniejsza szansę złodzieja na sprzedanie pojazdu i zniknięcie. 
 
 
 
źródło:
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%