Jak zmodernizować instalację wentylacyjną w domu mieszkalnym?
W domach budowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu z zastosowaniem tradycyjnych technik budowlanych, zwykle wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna, która nie jest tak sprawna jak nowoczesna wentylacja mechaniczna. W jaki sposób można ją zmodernizować?
Remont całego domu
Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie gruntownego remontu pomieszczeń w naszym domu, warto zastanowić się nad możliwością zamiany wentylacji grawitacyjnej, wykorzystywanej dotychczas na sprawnie działającą i wydajną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Dzięki temu możemy przy okazji remontowania domu wykonać system, który wpłynie na uzyskanie większej energooszczędności całego obiektu.
Konieczne jest przy tym wykonanie odpowiednich przewodów wentylacyjnych i montaż w ścianie budynku rekuperatora. Dzięki temu uzyskujemy wentylację z odzyskiem ciepła, która zimą zapewni nam komfort termiczny w pokojach, a latem zastąpi energochłonną klimatyzację. Istnieją również rekuperatory zapewniające miejscową wentylację wybranego pomieszczenia. Jeśli nie wykonujemy remontu całościowego domu, można zdecydować się na wybór takiego rekuperatora, przy którym nie ma konieczności tworzenia kanałów i przeprowadzania przewodów wentylacyjnych. Wystarczy zabudować w ścianie domu taki rekuperator i podłączyć go do prądu oraz uruchomić centralę, za pomocą której będziemy sterować całym systemem. Wszystkie prace prowadzone są szybko i bez większej ingerencji w instalacje w domu mieszkalnym.
Kompleksowa instalacja
Trudno nie doceniać korzyści ekonomicznych i energetycznych, jakie niesie za sobą rekuperacja. Łódź jest jednym z miast, w których w domach prywatnych wykonywane są instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperacją - zarówno na etapie budowania domu, jak i jego remontu. Modernizacja systemu wentylacji grawitacyjnej i jej zamiana na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wbrew pozorom nie wymaga przeprowadzania zaawansowanych prac. Czasem wystarczy poprowadzenie przewodów wentylacyjnych o niewielkiej średnicy, które łatwo można ukryć w stropach lub w podwieszanych sufitach wykonanych z użyciem płyt gipsowo-kartonowych. Rekuperacja pozwala na rezygnację z tradycyjnych kominów wentylacyjnych, które mogą być wykorzystane w zupełnie innym celu.
Inwestor modernizujący system wentylacji w budynku i zamieniający go na instalację z rekuperacją uzyskuje nie tylko efektywną wymianę powietrza, ale również duże oszczędności na ogrzewaniu, odczuwalne zwłaszcza w sezonie grzewczym. Montując system rekuperacji w remontowanym domu warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych, doświadczonych instalatorów, którzy doradzą, jakie elementy systemu kupić, aby instalacja przebiegła w łatwy sposób.