› bieżące
08:12 / 11.12.2019

Jaka karma dla kota? Przewodnik po suchych i mokrych karmach

Jaka karma dla kota? Przewodnik po suchych i mokrych karmach

Kot, chociaż nie jest tak bardzo wylewny w uczuciach i uniżony jak pies, a ponadto ma swoje zdanie i ceni sobie niezależność, prawdziwe szczęście zawsze znajduje u boku człowieka. Jeśli będziemy się odpowiednio o niego troszczyć, z całą pewnością okaże swoją wdzięczność, kładąc się na kolanach, mrucząc czy łapiąc mysz. Jaka karma będzie najlepsza dla kota?

Żywienie kotów

Podstawowe wymagania żywieniowe kotów obejmują odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz minerałów, zapewniających prawidłowy rozwój i funkcjonowanie kociego organizmu. Niektóre aminokwasy, zwane niezbędnymi, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ organizm kota nie jest w stanie ich samodzielnie zsyntetyzować. Dotyczy to również kwasów tłuszczowych oraz witaminy A. Dlatego też, w żywieniu kotów warto zdać się na gotową karmę renomowanych producentów, która jest pełnowartościowa, czyli zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach i ilościach.

Pokarm suchy

Zazwyczaj sprzedaje się go w torebkach lub opakowaniach kartonowych. W sklepach z artykułami dla zwierząt można również kupić go na wagę. Jest on dużo tańszy od pozostałych rodzajów karmy i bardzo praktyczny – pomaga oczyścić kotu zęby z odkładającego się kamienia. Można go nasypać do miski w większej ilości, kiedy wyjeżdżamy na cały dzień, bez obawy, że się zepsuje. Pamiętajmy, że zawsze kot powinien mieć dostęp do czystej wody. Suche karmy mogą mieć przeróżne smaki: kurczaka, ryby, wołowiny, indyka, jagnięciny, kaczki, królika, gęsi, dziczyzny oraz mieszane. Łatwo więc dobrać odpowiednią karmę do upodobań naszego pupila. Więcej informacji można znaleźć stronie https://krakvet.pl/chy_m_Koty_Karma-dla-kota-29960.html. Nie bez znaczenia jest również marka. Koty mają bardzo wysublimowane gusty. Bezbłędnie wyczuwają zmianę – niektóre nie tkną karmy o tym samym smaku, ale pochodzącej od innej firmy.

Karmy weterynaryjne

Na rynku znajdują się również tzw. karmy weterynaryjne, uwzględniające wymagania zdrowotne kota. Można je kupić w niektórych sklepach internetowych – na przykład na stronie krakvet.pl. Znaleźć więc można specjalne mieszanki przeznaczone dla kotów otyłych, cierpiących na dolegliwości układu moczowego, krążenia, z chorymi stawami, z cukrzycą, ze skłonnością do alergii oraz z wrażliwym układem trawiennym lub nerwowym. Dostępne są również karmy pomagające usuwać z przewodu pokarmowego sierść (tzw. odkłaczające), wspomagające układ odpornościowy, dentystyczne, przyspieszające rekonwalescencję, dla kotek karmiących czy dla kotów nerwowych i zestresowanych.

Pokarm mokry

Koty najbardziej lubią pokarm mokry, jest on jednak znacznie droższy od suchego. Lepiej kupować mniejsze opakowania, które kot zje na raz. Większą puszkę po otworzeniu należy przechowywać w lodówce, jednak przed podaniem trzeba jej zawartość ogrzać do temperatury pokojowej. Pokarm mokry szczególnie zalecany jest dla kotów chorych, starych oraz mających kłopoty z uzębieniem. Dostępny jest w puszkach, saszetkach, na tackach itp. Mogą być to dania mięsne w różnej formie i postaci, np.: w sosie, w galarecie, paszteciki, zupy, z warzywami, z jogurtem, ryżem, z makaronem, w potrawce, pasztety, w ziołach (kocimiętka), z jajkiem itp. Wybór smaków jest znacznie większy niż w przypadku karmy suchej. Wyróżnia się następujące rodzaje mięsa: ryba, kurczak, indyk, wołowina, jagnięcina, kaczka, królik, gęś, dziczyzna, wieprzowina, łosoś, królik, owoce morza, wątróbka, a nawet… rak i renifer.

Przysmaki

Odrębną grupę produktów stanowią przysmaki. Są to najczęściej małe ciasteczka, zawierające niezbędne witaminy i minerały. Koty je uwielbiają, ale mogą je otrzymywać w ograniczonych ilościach (najczęściej kilka sztuk dziennie). Ich cena jest też odpowiednio wysoka. Mogą pełnić funkcję nagrody lub zachęty do zjedzenia posiłku. Przysmaki mają różne smaki, formy i przeznaczenie. Dostępne są np. smakołyki mineralno-witaminowe, przysmaki dentystyczne, ciasteczka witaminowe, dropsy i przysmaki mleczne, trawa dla kotów, pałeczki zawierające witaminy oraz kwasy tłuszczowe omega–6, pastylki odkłaczające (dla kotów z problemem powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym) itd.

Aby w pełni zaspokoić potrzeby kota za niezbyt wygórowaną cenę, zaleca się stosowanie podstawowej diety suchej, z dodatkiem dziennej porcji jedzenia z puszki czy saszetki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%