› bieżące
11:36 / 24.03.2022

Jaką klatkę dla gryzoni i zajęczaków kupić?

Jaką klatkę dla gryzoni i zajęczaków kupić?

Masz chomika, szczura czy mysz? A może dopiero planujesz przygarnąć jakiegoś małego szynszyla i szukasz informacji na temat wyposażenia? Jaką klatkę dla gryzoni kupić? Czym powinna wyróżniać się klatka dla zajęczaków? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Klatki dla gryzoni – jakie wybrać?
  2. Minimalne wymiary klatki dla królików

W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat klatek dla gryzoni. Omówimy kwestię nie tylko związaną z optymalnym rozmiarem dla poszczególnych gatunków, ale również te, które łączą się z ich bezpieczeństwem. W drugiej części znajdziesz informacje na temat klatek dla zajęczaków – głównie dla królików. Zapraszamy do lektury już teraz!

Klatki dla gryzoni – jakie wybrać?

Zanim zdecydujesz się adoptować gryzonia, musisz dobrze przemyśleć sprawę związaną z wyprawką. I nie tylko, ponieważ powinieneś także zastanowić się nad tym, czy w Twojej okolicy znajduje się odpowiedni weterynarz. Gryzonie i zajęczaki powinno leczyć się u wyspecjalizowanych osób, zajmujących się zwierzętami egzotycznymi. Ponadto obie grupy zwierząt wymagają regularnych szczepień oraz innych zabiegów – szczególnie króliki należy kastrować, aby zapobiec ewentualnym chorobom związanym z układem rozrodczym. Podobnie rzecz wygląda z karmą. Dziś mamy większą wiedzę w tej kwestii, zatem dokładnie dowiedz się, w jaki pokarm powinieneś zainwestować. Na przykład dla królików nie poleca się kupować chemicznej kolorowej karmy czy kostek wapiennych. Zajęczaki muszą mieć dostęp przez cały czas do siana, a dla urozmaicenia diety podaje się im zioła, granulat i w mniejszych ilościach – od czasu do czasu – niektóre warzywa i owoce.

Kiedy już zapoznasz się z informacjami związanymi z leczeniem oraz karmieniem gryzoni czy zajęczaków, możesz zająć się kompletowaniem wyprawki. Jakie klatki dla gryzoni będą optymalnym rozwiązaniem? Przede wszystkim odpowiednio duże i bezpieczne. Lepszą opcją jest kupienie za dużej klatki niż za małej, w której nasz zwierzak będzie się tylko męczył. Pamiętaj o tym, aby w klatce było miejsce zarówno do odpoczynku, jak i jedzenia, załatwiania się i zabawy. Niektóre gryzonie – w tym szynszyle, koszatniczki, fretki czy myszoskoczki wymagają dodatkowych akcesoriów, które umożliwią im skakanie czy wspinanie. W tym przypadku poleca się nie tyle duże, co wysokie klatki.

Minimalne wymiary klatki dla królików

Minimalne wymiary klatki dla królików – wciąż błędnie określanych jako gryzonie, a nie zajęczaki – to 100 centymetrów. Króliki to zwierzęta, które potrzebują sporo ruchu, dlatego, jeśli nie planujesz wykorzystać klatki tylko w celu miejsca do załatwiania się, jedzenia i picia wody, koniecznie zdecyduj się na dużą klatkę. Oczywiście pamiętaj o tym, że królik potrzebuje sporo ruchu. Według specjalistów minimum 6 godzin dziennie powinien być wypuszczany poza klatkę. Ale jak wiadomo, im więcej, tym lepiej.

Króliki to zwierzęta stadne, dlatego w takiej sytuacji poleca się adoptować przynajmniej dwa króliki. Najlepiej takie, które są już ze sobą zaprzyjaźnione. Jeśli nie, króliki zapoznaj ze sobą dopiero po wykastrowaniu ich obu.

Dla większej ilości królików poleca się kojce. W klatce – nawet takiej, która ma minimum 100 centymetrów – w dwójkę może być im trochę ciasno. Oczywiście w kojcu – tak samo, jak w klatce – wydziel strefę odpoczynku, zabawy oraz miejsce do załatwiania się i jedzenia. Polecamy wieszać paśnik z sianem nad kuwetą – dzięki temu unikniesz w klatce bałaganu. Do kuwety polecamy wysypać pellet zamiast popularnych swego czasu trocin. Niestety, okazało się, że trociny nie są odpowiednie i negatywnie wpływają na układ oddechowy zajęczaków. A jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wodę możesz umieścić w poidełku lub w miseczce. Zaletą poidełka jest to, że woda w żaden sposób nie zostanie zanieczyszczona – na przykład sianem czy sierścią zwierzątka. Jednakże nie wszystkie króliki lubią pić z poidełek, stąd też propozycja miseczki. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, pamiętaj, aby regularnie – dwa razy dziennie lub więcej - wymieniać królikowi wodę.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%