› bieżące
13:18 / 23.07.2015

Jaka przyszłość czeka Elbląg bez oficera rowerowego?

Jaka przyszłość czeka Elbląg bez oficera rowerowego?

fot. Mateusz Milanowski

Ścieżki rowerowe w Elblągu do najlepszych nie należą, o czym przekonać się może każdy cyklista jeżdżący tzw. kolarzówką. Dopiero w tym roku pojawiła się pierwsza ścieżka z prawdziwego zdarzenia – wykonana z masy bitumicznej. Niestety decyzją Prezydenta, na początku zlikwidowane zostało stanowisko oficera rowerowego.

Obecnie w całej Polsce jest około 17 miejscowości, które posiadają oficerów rowerowych. Elbląg również należał do tego grona. Niestety w tym roku, decyzją Prezydenta Witolda Wróblewskiego, zlikwidowany został etat oficera rowerowego. Ciekawie zbiegło się to z momentem, kiedy informował o oszczędnościach w ratuszu i likwidacji stanowisk. Warto dodać, że oficer rowerowy, Marek Kamm nie dostawał ani złotówki z tytułu wykonywanej pracy, więc likwidacja tego stanowiska sprawiła wrażenie naciąganej statystyki. Niestety w wyniku tego, obecnie rozwój ścieżek rowerowych w naszym mieście stoi pod dużym znakiem zapytania.

Prezydent najwyraźniej nie potrzebuje pełnomocnika - takiego z krwi i kości pasjonaty rowerowego. Obecnie zadania związane ze ścieżkami rowerowymi należą do Zarządu Dróg. Jednak od czasu odwołania oficera rowerowego Prezydent nie przedstawił nikogo, kto będzie czuwać nad rozwojem tego środka komunikacji. W związku z tym zwolennicy dwóch kółek nie mają swojego przedstawiciela. Swego czasu pojawiły się inicjatywy społecznej, aby Prezydent przywrócił stanowisko oficera rowerowego. Niestety sprawa w tym temacie ucichła.

Nie zapominajmy, że nowo powstały odcinek ścieżki rowerowej na ulicy Fromborskiej to zasługa oficera rowerowego, a dokładniej mamy na myśli rodzaj nawierzchni z jakiej została wykonana – bitumicznej. Także możemy powiedzieć, że Elbląg ma 800 metrów ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia. Zrozumie to każdy, kto chociaż raz jechał tzw. kolarzówką po polbruku.

Jak zatem wygląda przyszłość ścieżek rowerowych? Na chwilę obecną jedynymi, najbardziej realnymi planami powstania nowych ścieżek są te, zamieszczone we wnioskach budżetu obywatelskiego. Będziemy przyglądać się z zainteresowaniem, czy i jakie decyzje podejmowane będą aby pomóc dynamicznie rozwijającej się formie komunikacji w naszym mieście.
 

8
4
oceń tekst 12 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 15