› dzieci i rodzina
18:00 / 07.11.2016

Jaka to melodia? Zobacz zdjęcia z koncertu muzyki filmowej dla dzieci

Jaka to melodia? Zobacz zdjęcia z koncertu muzyki filmowej dla dzieci

fot. Maciej Markowski

"Fantazja filmowa" to kolejny koncert z cyklu spotkań Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z najmłodszymi w ramach programu edukacyjnego prowadzonego od kwietnia pod nazwą "Muzyka dla ucha Malucha". Dzisiaj w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych ponownie zebrała się pełna sala dziecięcych melomanów, którzy mogli liczyć na pełną godzinę niezliczonych atrakcji. Poprzez zabawę i muzykę do wiedzy - to najlepsza metoda na chłonny dziecięcy umysł.

Program swój finał będzie miał w grudniu. Wtedy też odbędzie się ostatni koncert z cyklu. Tymczasem dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Bożena Sielewicz już zapowiedziała, że będzie czyniła starania o dofinansowanie, dzięki czemu więcej dzieci skorzysta z tej znakomitej oferty kulturalnej.

- Zainteresowanie jest olbrzymie. Mamy więcej chętnych, niż możemy pomieścić w sali koncertowej. Dlatego chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większej ilości dzieci i postaramy się uzyskać dofinansowanie. Teraz jest to niemożliwe, bo konkursy są porozstrzygane, ale w odpowiednim czasie na pewno.

Prowadzącym dzisiejszy koncert muzyki filmowej był aktor i reżyser Cezary Nowak, prawdziwa ikona polskiego dubbingu, który ma na swoim koncie niezliczoną ilość ról w animowanych hitach. EOK wprowadziła przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej w nastrój filmową kołysanką z 1938 roku, którą większość dorosłych miałaby problem rozpoznać, a mianowicie "Ach śpij, kochanie". Potem zaczął się prawdziwy festiwal największych klasyków kinematograficznych, ale utworów znanych z niezwykle popularnych polskich bajek oraz seriali. Najmłodsi poznawali dzięki kolejnym repetycjom poszczególne instrumenty, jak altówka czy kontrabas. Miały również przyjemność posłuchać 11-letniego flecisty Jeremiego Tabęckiego, który wespół z elbląskimi kameralistami przywołał szlagier ze "Skrzypka na dachu".

"Piraci z Karaibów", "Gladiator", "Indiana Jones", "Gwiezdne Wojny", "Stawka większa niż życie", "James Bond" to tylko kilka motywów, które zaproponowali muzycy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Nie brakowało również inspiracji bajkowych. W sali koncertowej zagościł utwór przewodni z "Reksia", "Przygód Baltazara Gąbki" czy "Koziołka Matołka".

Nie zabrakło miejsca na zabawę i konkursy, a prawdziwym przebojem było użycie - jako instrumentów imitujących szumiące, wzburzone morze, targające pirackim statkiem Jacka Sparrowa - białych kartek papieru.

Program zakończy się w grudniu, ale zainteresowanie, z jakim spotykają się kolejne koncerty, sprawia, że w przyszłości kultura nie straci z oczu małoletnich melomanów, którzy dzięki takim kreatywnym inicjatywom uczą się i poznają odległe, muzyczne światy.

Zapraszamy do galerii zdjęć z dzisiejszego koncertu muzyki filmowej.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 22