› moda i styl życia
11:09 / 19.10.2012

Jąkasz się? Przyjdź i poradź się specjalistów

Jąkasz się? Przyjdź i poradź się specjalistów

W najbliższy poniedziałek (22 października) po raz 11. obchodzony będzie Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Z tej okazji dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu przy ul. Pułaskiego 1f zaprasza na dyżur konsultacyjny wszystkich, którzy na co dzień borykają się z tym problemem.

Na zainteresowanych będą czekali logopedzi i psycholog. Można się wcześniej zapisać na wizytę.

 
— 22 października można do nas przyjść osobiście lub zadzwonić pod numer 55 625-82-30 w godzinach od 13 do 17 — zaprasza koordynatorka dnia w elbląskiej poradni Marzena Kosowska - Firer, neurologopeda - balbutolog. 

 
Hasło roku ‘2012: POWIEDZ TO, CO CHCESZ
Na świecie dotkniętych jest tą przypadłością co 100. dorosły i co 20. dziecko. Poświęcony im dzień ustanowiono w 1998 roku na kongresie w Johannesburgu (RPA).
 
Wiele osób z tą wadą wymowy jest skrępowanych i zawstydzonych; często boi się odezwać. Tymczasem jąkali się także: Mojżesz, Arystoteles, Izaak Newton, Karol Darwin, Winston Churchill i Marylin Monroe - podkreśla Polski Związek Jąkających się.
 
Dotychczas nie udało się ustalić, co jest przyczyną jąkania się; wchodzą w grę czynniki genetyczne, neurologiczne i emocjonalne. W Polsce jąka się ok. 1-2% dorosłych i ok. 4% dzieci. Ponad połowa dzieci z jąkania wyrasta, zanim skończy cztery lata. 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%