› zdrowie i uroda
11:31 / 27.06.2012

Jaki jest Twój brzuch?

Jaki jest Twój brzuch?

fot. www.seguebodywraps.com

Charakterystyczną cechą otyłości brzusznej jest odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Taka otyłość jest typowa dla mężczyzn, ale zdarza się też u otyłych kobiet, zwłaszcza po okresie menopauzy.

O otyłości brzusznej słów kilka 
Mówiąc ogólnie o otyłości brzusznej możemy wyróżnić jej dwa podstawowe typy: otyłość brzuszną i pośladkowo-udową. Otyłość brzuszna, charakterystyczna dla mężczyzn, jest groźniejsza dla zdrowia niż pośladkowo-udowa, występująca najczęściej u kobiet. Charakterystyczną cechą otyłości brzusznej jest odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Taka otyłość jest typowa dla mężczyzn, ale zdarza się też u otyłych kobiet, szczególnie po okresie menopauzy. 
Tak umiejscowiony nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje powstawanie: chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, wylewu krwi do mózgu, zwyrodnień kręgosłupa. 
 
Warto walczyć z otyłością U kobiet zwykle względy estetyczne stanowią dominującą przyczynę, która skłania je do walki z nadwagą. Z mężczyznami jest inaczej. Wielu otyłych pacjentów tyło przez wiele lat i utrwalało złe nawyki żywieniowe. Tacy mężczyźni często akceptują swój wygląd, przyzwyczajają się do tego, że są grubi. Do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować zdrowie, bądź gdy wyraźnie odczuwają spadek wydolności fizycznej i pojawią się kłopoty z codzienną aktywnością. Mają zadyszkę przy niewielkim wysiłku, trudno im założyć buty, ciężko wyjść z samochodu... Niestety, takie symptomy towarzyszą sporej, najczęściej utrwalonej nadwadze oraz otyłości i są dużo trudniejsze do leczenia niż niewielki przyrost kilogramów ponad normę. 
 
Alarmujące statystyki
Obecnie 41 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn w Polsce ma otyłość brzuszną.
Aż 54 proc. kobiet ma obwód talii powyżej 88 cm.
38 proc. mężczyzn ma obwód talii powyżej 102 cm 
 
Według lekarzy, osoby ze stwierdzoną otyłością brzuszną powinny mieć rutynowo mierzone ciśnienie tętnicze oraz wykonane badanie stężenia glukozy i cholesterolu we krwi przynajmniej raz na pół roku. 
 
Gruszka czy jabłko?
Zmierz obwód talii i bioder według wzoru. Sprawdź czy masz otyłość brzuszną. Obwód talii (cm) / obwód bioder (cm) 
Wyniki: 
Jabłko (otyłość brzuszna): wynik większy od 0,9 (mężczyźni) i 0,8 (kobiety) 
Gruszka (otyłość biodrowo-udowa): wynik mniejszy od 0,9 (mężczyźni) i 0,8 (kobiety) 
 
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%