› biznes
10:12 / 03.08.2021

Jakich informacje o produkcie dostarcza kod kreskowy?

Jakich informacje o produkcie dostarcza kod kreskowy?

Kody kreskowe towarzyszą nam niemalże na każdym kroku. Nie są przypadkowym ciągiem cyfr. Stanowią ciąg określonych znaków, o różnych długościach i szerokościach. Są wykorzystywane na całym świecie przez prawie wszystkie branże. Obecnie ciężko nam myśleć o prężnie rozwijającej się branży handlowej, która nie korzysta z ułatwienia, jakim są kody kreskowe. Dzięki nim można szybciej obsłużyć klientów i ograniczyć wystąpienie błędów cenowych. Dostarczają nam przydatnych i ważnych informacji na temat produktów. Dzięki nim poznamy numer dystrybutora bądź kraj, w którym został zarejestrowany dany produkt.

Historia kodów kreskowych 

W 1932 roku Wallece Flint, student Uniwersytetu Harwardzkiego, wpadł na pomysł automatyzacji obsługi klientów i opisał go w swojej pracy magisterskiej. W Stanach Zjednoczonych w latach 40. wykonano badania na temat automatycznej kontroli cen w handlu. W ciągu 20 następnych lat opracowano system jednolitych kodów kreskowych.

Pierwszy produkt posiadający kod kreskowy pojawił się w jednym z supermarketów w Ohio 26 czerwca 1974 roku. Zeskanowanym produktem był dziesięciopak owocowych gum do żucia marki Wrigley. Aktualnie opakowanie tych gum można zobaczyć jako eksponat w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie. Jeszcze w 1974 roku w Europie utworzono Europejski System Kodowania Towarów (European Article Numbering – EAN). Kody kreskowe w Polsce zaczęto stosować od 1990 roku, związane było to z dołączeniem Polski do EAN. 

Na całym świecie odnaleźć można różne kody kreskowe. W sumie można doliczyć się 250 typów. Z nich wszystkich naprawdę niewiele odnalazło właściwe zastosowanie. Można wśród nich wymienić następujące rodzaje kodów kreskowych: 

  • kody jednowymiarowe, które są najpopularniejsze, zawierają w sobie kreski i spacje cechujące się ułożeniem równoległym, 
  • kody dwuwymiarowe, które są kodami pochodzącymi z nowszej generacji, w tym przypadku występować może pod sobą kilka linii kodu, są to tzw. kody dwuwymiarowe piętrowe albo są to kody, w których nie wykorzystuje się kresek, nazywane są one kodami dwuwymiarowymi matrycowymi,
  • kody wielowymiarowe – dzięki wykorzystaniu kodów tego rodzaju istnieje możliwość zakodowania nie tylko cyfr oraz liter, ale również innych elementów, np. zdjęć, głosu.

Wykorzystanie kodów kreskowych 

Przedsiębiorstwa korzystają z kodów kreskowych, gdy powiększają stany magazynowe o nowe produkty, wtedy dokonują aktualizacji obecnych stanów magazynowych i bez problemu wykrywają ewentualne niezgodności w dokumentacji, jeśli stan realny jest inny. Użycie kodów kreskowych znacznie skraca czas trwania inwentaryzacji.

Przedsiębiorstwa, które są nastawione na znacznie szybszą obsługę klienta, również zyskają przy zastosowaniu kodów kreskowych, ponieważ przy ich pomocy szybciej skompletują zamówienia i udzielą informacji na temat terminu dostawy produktu. Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.

Jak odczytywać kod kreskowy? 

Trzy pierwsze cyfry nazywane prefiksem dostarczają nam informacji na temat kraju producenta wyrobu. Przy czym warto pamiętać, że prefiks nie jest dla nas gwarancją informacji o kraju wytworzenia produktu, a jedynie informuje o państwie, w którym zarejestrowano dany produkt. Stąd wiele osób mylnie interpretuje informację na temat produktu, ponieważ nie wszystkie produkty oznaczone kodem 590 wyprodukowano w Polsce. Kodu 590 mogą używać firmy niemające w Polsce swojej siedziby oraz takie, który w naszym kraju nawet niczego nie produkują.

Następne cztery cyfry (od czterech do siedmiu) powiadamiają nas o numerze dystrybutora, a kolejne pięć o asortymencie. Poniżej znajdują się wybrane, przykładowe prefiksy poszczególnych państw z zestawienia organizacji GS1 zajmującej się bezpieczeństwem oraz podnoszeniem standardów w poszczególnych gałęziach gospodarki: 

  • Turcja – 868-869
  • Kuba – 850
  • Egipt – 622
  • Słowacja – 858
  • Czechy – 859
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%