Jakie deski podłogowe sprawdzą się w salonie z aneksem?
Otwarta przestrzeń to jeden z największych trendów, który króluje we wnętrzach na całym świecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć nie tylko na więcej światła w pomieszczeniach, ale też na bliższy kontakt z gośćmi. Poza tym kuchnia nie jest już miejscem, które ukrywamy za zamkniętymi drzwiami, tylko pokazujemy innym osobom swoje umiejętności kulinarne i ciekawy wystrój wnętrza. Jednak takie połączenie dwóch stref może być problemowe, szczególnie wtedy, gdy wybieramy podłogę drewnianą.
Jedna podłoga to spójny efekt
Stworzenie w jednym pomieszczeniu kilku stref może wiązać się z kilkoma ograniczeniami. Głównie dotyczy to wyboru koloru ścian lub rodzaju podłogi. Choć oczywiście możemy zdecydować się na różne barwy i materiały, to jednak najbardziej spójny efekt uzyskamy wtedy, gdy cała przestrzeń będzie miała np. tę samą podłogę. Dzięki temu poszczególne części będą łączyły się w jedną, co znacząco podniesie walory estetyczne.
Wymagająca przestrzeń
Zwróćmy też uwagę na to, że połączenie kuchni z salonem wiąże się z wybraniem farb i podłogi, które poradzą sobie z parą wodą, ale też będą odporne na zabrudzenia bądź uszkodzenia. Szczególnie musimy o tym pamiętać, decydując się na panele podłogowe, ponieważ większa ilość wody może spowodować np. wybrzuszenia lub ścieranie się koloru. Oczywiście nie oznacza to, że mamy rezygnować z drewna w kuchni, po prostu musimy wiedzieć, jakie wybrać, żeby nie straciły swoich walorów estetycznych oraz funkcjonalności.
Jaka podłoga drewniana będzie najlepsza?
Przede wszystkim ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na parametry paneli. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy poradzi sobie w tak ważnym pomieszczeniu. W szczególności musimy pamiętać o tym, że podłogi drewniane w salonie z aneksem kuchennym muszą być wytrzymałe. W końcu to jest przestrzeń, w której spędzamy naprawdę wiele czasu, więc zmierzy się nie tylko z trudnymi warunkami, ale również ze sporą ilością osób, które będą po niej chodziły. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu, by później móc cieszyć się niezawodną i trwałą podłogą.
Tylko wodoodporne panele podłogowe
W każdej kuchni, w której gotujemy, panują trudne środowisko dla drewna, dlatego musimy wybierać podłogi przystosowane do takich warunków. Dzięki nowoczesnym technologią nie musimy rezygnować z drewnianych desek, konieczne jest tylko to, żebyśmy decydowali się na wodoodporne modele. W ten sposób podłoga nie zniszczy się nawet w kontakcie z wilgocią, zabrudzeniami lub jakimiś płynami.
Odpowiedni rodzaj drewna
Ważne jest także to, żebyśmy wybierali odpowiedni rodzaj paneli podłogowych. Nie wszystkie są dostosowane do warunków panujących w salonie lub kuchni i lepiej sprawdzą się np. w sypialni. Przede wszystkim jest to związane z ich naturalnymi właściwościami, a także obróbką i nowoczesnymi technologiami, jakie zostały wykorzystane do ochrony naturalnej struktury. W przypadku kuchni dobrze sprawdzi się deska barlinecka, która jest odporna i wytrzymała.
Dodatkowo zwróćmy uwagę na gatunek drewna, ponieważ on również ma wpływ na wytrzymałość podłogi. Szczególnie polecany jest:
- Dąb,
- Buk,
- Klon,
- Jawor,
- Badi,
- Brazylijska wiśnia,
- Kempus,
- Doussie.
Wysoka wytrzymałość materiału
W trakcie wyboru podłogi drewnianej do salonu z aneksem kuchennym jednym z najważniejszych parametrów jest klasa ścieralności. Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej możemy określić, jaka jest odporność drewna na uszkodzenia lub zarysowania. Pamiętajmy o tym, że to pomieszczenie będzie sercem życia rodzinnego, więc przesuwanie mebli bądź przypadkowe zrzucenie jakiegoś przedmiotu może się zdarzyć. Dlatego zwróćmy uwagę na symbol AC i wybierzmy takie panele, które są gwarancją wysokiej wytrzymałości i trwałości. Poza tym bardzo ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na miejsce, gdzie kupujemy podłogę. Godny polecenie jest m.in. http://www.drexpol.com.pl/.
Łatwy montaż
W tym przypadku wiele zależy od tego, czy chcemy samodzielnie montować panele podłogowe. Jeżeli lubimy wiedzieć, że wnętrze nabrało określonego charakteru dzięki naszej pracy, to dowiedzmy się, w jaki sposób można ułożyć podłogę. Szczególnie ważna jest obecność zamków, ponieważ nie trzeba stosować specjalnego kleju w trakcie montażu. Poza tym ostatnimi czasy bardzo popularne są modele z mineralnym rdzeniem, gdyż można je stosować nawet w przypadku ogrzewania podłogowego. Poza tym są wytrzymalsze od paneli LVT.
Jak dodatkowo zabezpieczyć podłogę drewnianą?
Pamiętajmy o tym, że wytrzymałość paneli podłogowych zależy nie tylko od właściwości drewna, ale również od tego, jak dbamy o deski. Dlatego zwracajmy uwagę na to, by stosować dodatkowe preparaty ochronne, ale też, żeby robić to bez użycia wody, która może powodować utratę koloru. Poza tym pielęgnujmy podłogę przy pomocy pasty. Jednak jeżeli chcemy uzyskać jeszcze większą ochronę, to warto panele pokryć antyadhezyjnym preparatem, który obniża napięcie powierzchniowe. Dzięki temu woda zatrzymuje się na powierzchni drewna i nie wsiąka do środka.