› bieżące
06:48 / 14.02.2014

Jakie skargi pracowników trafiają do Inspekcji Pracy?

Jakie skargi pracowników trafiają do Inspekcji Pracy?

fot. Bartłomiej Ryś

Zatrudnienie na czarno, nieterminowe płacenie pensji, nieprzestrzeganie czasu pracy. Na co  jeszcze najczęściej wnoszone są skargi do Elbląskiego Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy?

Kontrolę przeprowadzają inspektorzy pracy. Podstawą ich działań najczęściej są skargi pracowników. Najwięcej skarg dotyczy wynagrodzeń oraz niezgodnego z przepisami rozwiązywania umów o pracę a także świadectw pracy. Skarżącymi są zwykle pracownicy małych zakładów.

-Najczęściej problemy zgłaszają pracownicy. Zdarza się również, że również konkurencja donosi o różnego rodzaju nieprawidłowościach w innych firmach - informuje Eugeniusz Dąbrowski, szef elbląskiego oddziału Państwowej Inspekcja Pracy.

Do najważniejszych zadań PIP należy kontrola legalności zatrudnienia, przestrzegania przepisów BHP, podejmowanie działań polegających na zapobieganiu i eliminowaniu zagrożeń w pracy, wydawaniu i cofaniu zezwoleń, nadzór i kontrola przestrzegania przez pracodawców swoich obowiązków oraz współdziałanie z organami ochrony środowiska. W przypadku stwierdzenia naruszeń prawa pracy może nałożyć mandat karny, wystąpić z powództwem do sądu pracy, a w przypadku kontroli czasu pracy w transporcie drogowym nałożyć karę administracyjną.

-Najwięcej zgłoszeń dotyczy zatrudnienia na czarno oraz nieterminowego wypłacania wynagrodzeń - dodaje Eugeniusz Dąbrowski.

Za niepokojącą PIP uznaje często utrzymującą się na wysokim poziomie skalę nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz ustalenia wynagrodzenia pracownika i innych przysługujących mu świadczeń.

-Znaczna większość zgłoszeń się potwierdza. Musimy być czujni i sprawdzać wszystkie doniesienia. Chociaż zdarza się, że niektóre są fałszywe to nie możemy pozwolić sobie na zaniedbania - uspokaja Eugeniusz Dąbrowski.

Niestety same działania kontrolne nie wyeliminują tego rodzaju problemów i potrzebne są rozwiązania systemowe. Konieczne by się wydawało wprowadzenie zmian prawnych dotyczących zawierania umów o pracę oraz dokonywania zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych oraz taką zmianę przepisów, by inspekcja nie miała obowiązku uprzedzać pracodawcy o planowanej kontroli.

9
0
oceń tekst 9 głosów 100%