› poradnik
15:04 / 22.09.2021

Jakie zwierzę kupić dziecku na początek?

Jakie zwierzę kupić dziecku na początek?

Twoje dziecko namawia cię na zakup zwierzątka? Podchodzisz do tego ostrożnie, ponieważ wiesz że zakup zwierzęcia to nie kupno zabawki, ale duża odpowiedzialność i zobowiązania? Ma to swoje mocne strony – dziecko, które staje się opiekunem zwierzęcia uczy się odpowiedzialności, obowiązkowości, ale również będzie musiało zgodzić się na pewne wyrzeczenia. Musi być tego świadome, zanim zakupicie dla niego zwierzątko. Opieka nad zwierzęciem może oznaczać w jego przypadku rezygnację z oglądania telewizji kiedy ma na to ochotę. Grania na komputerze czy spotkań z kolegami. Jeżeli przyjmie to do wiadomości i będzie w pełni świadom zobowiązań, można pomyśleć o tym, aby pojawiło się w waszym domu zwierzątko. Co może nim być?

Chomik lub świnka morska dla dziecka

Wybór wielu osób na pierwsze zwierzątko dla dziecka często pada na chomika lub świnkę morską. Są to niewielkie zwierzątka futerkowe, bardzo miłe w dotyku i nie sprawiające problemów w opiece. Zwierzęta tego typu przechowywane są w specjalnych klatkach i nie zajmują wiele miejsca w domu. Opieka nad nimi polega na regularnym karmieniu i pojeniu, sprzątaniu nieczystości oraz zabawie. Niestety są to również zwierzęta, które żyją stosunkowo krótko. Co to oznacza? Że będzie trzeba przygotować swoje dziecko na to, że kiedyś zwierzątka umrą. W wielu przypadkach następuje to szybciej niż później.

Kotek na pierwsze zwierzątko

Równie popularnym wyborem dla dzieci są kotki. Te miłe stworzonka wręcz przepadają za zabawami, które dzieci chętnie im zapewniają. Opieka nad kotem również nie jest wymagająca tak bardzo jak nad psem – nie potrzeba np. wychodzić z nim na spacer. Mimo to jest to wyższy stopień opieki niż nad chomikiem. Sprzątanie kuwety, podcinanie pazurów, wyczesywanie, a także wizyty u weterynarza. To wszystko sprawia że kotek polecany jest dla nieco starszych dzieci, które potrafią bardziej zaopiekować się zwierzęciem i wykonać z nim czynności wymagające umiejętności fizycznych.

Rybki dla małego dziecka

Ciekawą propozycją zwierzątek dla małego dziecka są również rybki akwariowe. W tym przypadku w opiece nad nimi powinna pomóc dorosła osoba. Czyszczenie akwarium, karmienie, regularne uzupełnianie – do tego potrzebna jest fachowa wiedza, którą zdobywa się przez długie lata. Pomoc rodzica staje się wówczas nieodzowna.

U kogo zasięgnąć porady?

Zdecydowaliście się na zakup zwierzątka, ale chcecie to jeszcze z kimś skonsultować? Warto odwiedzić sprawdzony sklep zoologiczny w waszym mieście, w którym możecie uzyskać fachową pomoc i poradę. W takim sklepie nie tylko wam doradzą, ale również zapewnią niezbędne artykuły do pielęgnacji zwierzątka. W przypadku większych wydatków, pomocne mogą być kredyty pozabankowe, pozwalając kupić niezbędne karmy, środki do pielęgnacji, kosmetyki i transportery oraz kuwety. Na koniec cenna wskazówka – nie kupujmy zwierząt na prezent dla nie swoich dzieci. Zwierzęta żyją i czują – opieka nad nimi i ich posiadanie powinno wynikać ze szczerej chęci, a nie chwilowej fanaberii.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%