› rozwój i edukacja
12:29 / 24.05.2016

Jakub Szczęsny i Takasaki Masaharu od dziś w Galerii EL

 Jakub Szczęsny i Takasaki Masaharu od dziś w Galerii EL

Już dziś o 18 podwójny wernisaż w Galerii EL. Na emporze otwarta zostanie wystawa Takasaki Masaharu "Architektura w rozszerzonym polu duchowym", natomiast w nawie głównej zobaczymy "Projekty społeczne" Jakuba Szczęsnego. O godz. 17 zapraszamy również na spotkanie kuratorskie z architektem.

Jakub Szczęsny zdobył popularność w 2012 roku, kiedy w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Budynek w najszerszym miejscu ma 152 cm, a w najwęższym 92 cm. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, choć mikroskopijnym obiektem mieszkalnym - pracownią artysty (poza izraelskim pisarzem, Edgarem Keretem mieli z niego korzystać też inni, wyłonieni w drodze konkursu twórcy), a zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.

Masaharu Takasaki jest jednym z najbardziej oryginalnych japońskich architektów i jest autorem szeregu niezwykłych budynków w całej Japonii. Jego charakterystyczne projekty i realizacje nie znajdują odpowiednika we współczesnej architekturze. Koncepcje japońskiego architekta zawierają w sobie oryginalne połączenie motywów organicznych i mitologicznych. Takasaki sam opisuje swoją architekturę jako „byt rozszerzony", powstający w wyniku koncentracji wewnętrznej świadomości ludzkiej i energii natury, łączący ogół ludzkości z kosmosem. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%