› polityka
13:54 / 14.05.2019

Jarosław Wałęsa i Jacek Protas w Elblągu. Chcą przywrócenia małego ruchu granicznego (+ zdjęcia)

Jarosław Wałęsa i Jacek Protas w Elblągu. Chcą przywrócenia małego ruchu granicznego (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Jarosław Wałęsa ( poseł do Parlamentu Europejskiego od 2009 roku) i Jacek Protas (poseł na Sejm RP) spotkali się dzisiaj, 15 maja, z dziennikarzami w biurze parlamentarny PO w hotelu Arbiter w Elblągu. Głównym tematem spotkania był mały ruch graniczny (MRG).

Według Jarosława Wałęsy decyzja o jego zawieszeniu podjęta przez rząd PiSu red. nie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego czy też związanego z bezpieczeństwem państwa.  Wtórował mu Jacek Protas, który stwierdził, że mały ruch graniczny musi wrócić.

To było bardzo korzystne rozwiązanie, przede wszystkim dla gospodarki naszego regionu i budowania dobrosąsiedzkich stosunków. Chcemy rozróżnić wielką politykę europejską, stosunki polsko-rosyjskie, stosunki Unii Europejskiej z Rosją od dobrosąsiedzkich kontaktów i budowania dobrostanu na granicy polsko-rosyjskiej miedzy naszymi województwami i bdowem kaliningradzkim. Mały ruch graniczny –  instrument skonstruowany przecież przez Unię Europejską, przez Komisję Europejską –  miał służyć właśnie temu i służył przez parę lat naszym regionom. Bez podstaw merytorycznych został zawieszony przez rząd PiS-u. Koalicja Europejska po wygranych wyborach do europarlamentu, po wygranych wyborach do parlaemntu krajowego, podejmie działania , ażeby przywrócić to dobre rozwiązanie. 

– uzasadniał parlamentarzysta, który startuje do parlamentu europejskiego z nr 10 w naszym okegu wyborczym, obejmującym wojewodztwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Ponadto gwarantujemy środki na programy przygraniczne Polska–Rosja –  na program Polska Wschodnia, który interesuje naszcyh pięć regionów, które sa położone w Polsce wschodniej. To są instrumenty, które pozwola nam ograniczyć czy też zniwelowac przygraniczne, peryferyjne położenie w Unii Europejskiej

–  dodał Jacek Protas. 

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że mały ruch graniczny (MRG) pomiędzy Polską a Rosją, który obowiązywał od 27 lipca 2012 r. do 4 lipca 2016 r. był błogosławieństwem dla naszego regionu. Wzmacniał wymianę handlową, stwarzał korzystne warunki do rozwoju lokalnych biznesów, czy też nawiązywania i umacniania relacji społecznych pomiędzy mieszkańcami strefy przygranicznej. Procedury ułatwiające wjazd i pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone dla mieszkańców strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej oraz analogiczne procedury ułatwiające podróżowanie do Rosji Polakom mieszkającym w naszej strefie przygranicznej spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem znacznej części społeczeństwa. Strony polska i rosyjska wynegocjowały umowę o małym ruchu granicznym, która obejmowała całe terytorium obwodu kaliningradzkiego i porównywalny obszar po drugiej stronie granicy z Polską.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w lipcu 2016 r. – powołując się na kwestie bezpieczeństwa związane ze szczytem NATO i organizacją Światowych Dni Młodzieży – rząd RP zawiesił funkcjonowanie umowy o małym ruchu granicznym (MRG) między Polską i obwodem kaliningradzkim oraz Polską i Ukrainą. Mały ruch graniczny został przywrócony 3 sierpnia 2016 r., ale tylko na granicy polsko-ukraińskiej.

Lista wyborcza do Parlamentu Europejskiego Koalicji Europejskiej

  1. Tomasz Frankowski
  2. Urszula Pasławska
  3. Władysław Mańkut
  4. Anna Wojciechowska
  5. Bożena Kamińska
  6. Joanna Michalska
  7. Tadeusz Nowak
  8. Jolanta Den
  9. Marcin Bołtryk
  10. Jacek Protas
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 4