Jarubas: Województwo warmińsko-mazurskie ma duży potencjał
fot. Ryszard Siwiec
Adam Jarubas przekonywał wczoraj w Hotelu Arbiter, że zależy mu na rozwoju kraju. Zauważył dużo podobieństw między województwem warmińsko-mazurskim i jego rodzinnymi stronami, czyli województwem świętokrzyskim. Gdzie dostrzegł te podobieństwa? Jakie ma plany, związane z przyszłością Polski i co sądzi o kwestii rozmieszczenia większej ilości wojsk na wschodzie kraju?
Z Olsztyna przez Szczytno i Pisz, a dziś Nowe Miasto, Braniewo i w końcu Elbląg. Tak przebiegała trasa Adama Jarubasa, kandydata na Prezydenta RP z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas swojego wystąpienia podkreślał, że dostrzega wiele podobieńst między województwem naszym i świętokrzyskim.
Jesteśmy, a mówiąc to mam na myśli zarówno województwo warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie, w piątce województw Polski Wschodniej. Mamy wspólny program operacyjny, na którym pracujemy i którego podstawą jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. (...)
Natomiast mówiąc o naszym województwie, stwierdził:
Po raz kolejny przekonuję się o jego ogromnym potencjale.
Odnosząc się do swojej kampanii wyborczej przekonywał, że przyjął konwencję spotkań otwartych, podczas których wyborcy mogą wyrazić różne, często bardzo krytyczne opinie, gorzkie refleksje, będące wynikiem obserwacji tego, co dzieje się w kraju.
Nie chcę żadnych problemów zamiatać pod dywan, chcę szukać na nie dobrych odpowiedzi w oparciu o polski, potencjał, myśl i doświadczenie.
- mówił kandydat na Prezydenta RP z ramienia PSL. Wspominał także o konieczności wspierania rynku pracy, m. in. poprzez tworzenie przestrzeni do bliskich kontaktów pracodawców z ewentualnymi pracownikami i nawiązywania relacji. Uznał, że należałoby zmienić szkolnictwo zawodowe tak, by bardziej odpowiadało na potrzeby rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych specjalizacji regionalnych województwa warmińsko-mazurskiego. Wymienił tu branżę meblarską:
Macie państwo tutaj bardzo silny potencjał, właściwie najsilnieszy w Polsce, który słynie już w Europie i na świecie. Warto wykorzystywać tę naturalną przewagę, obok energii wody czy całego segmentu gospodarki, związanego z tym dziedzictwem natury, obecnym w waszym województwie. Trzecią specjalnością, w którą moim zdaniem warto zainwestować jest dobra, zdrowa żywność regionalna Warmii i Mazur.
Potrzeba nam nowej fali polskiej przedsiębiorczości - przekonywał Adam Jarubas i wyjaśnił, że aby ona mogła zaistnieć, trzeba będzie stworzyć szereg zachęt i udogodnień, które przekonywałyby do prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzję o jej podjęciu ma ułatwić pomysł kandydata na prezydenta z ramienia PSL:
Takim bardzo konkretnym wymiarem i propozycją, którą zgłaszam jest kwestia progresji, jeśli chodzi o składkę ZUS-u, czyli dochodzenia do pełnego jej wymiaru przez pierwsze pięć lat prowadzenia działalności przez młodego przedsiębiorcę.
Mówiąc o potrzebie wzmacniania potencjału obronnego Polski, mam na myśli zwiększanie liczebności armii. Rozumiem to oczywiście jako pewien proces. Należy również usprawnić system obrony terytorialnej, który warto oprzeć nie tylko na organizacjach proobronnościowych, ale również na powszechnym systemie dobrowolnego szkolenia wojskowego, być może nawet płatnego. Zwracałem na to kiedyś uwagę, że jest to możliwe chociażby w ramach funduszu pracy, by takie szkolenie 3-6 miesięczne zorganizować. Wówczas osobom (zwłaszcza tym, mającym rodzinę na utrzymaniu), które takowe szkolenie chciałyby przejść, wypłacano by specjalne stypendia
Należy zwrócić uwagę, że konieczna jest normalizacja stosunków ze wszystkimi państwami sąsiednimi. Zdarzają się niestety sytuacje, gdy Polaków za granicą potraktowano w taki czy inny sposób, ale generalnie do tej pory relacje Polski z sąsiadami bywały nienajgorsze, co też przekładało się na sukcesy ekonomiczne. Warto tu wspomnieć o tzw. małym ruchu granicznym, z którego korzyści czerpie również Elbląg. Szukajmy w kontaktach z sąsiadami tego, co może łączyć, nie dzielić.