› bieżące
16:33 / 14.06.2013

Jazda na nartach w pełni słońca? Dziś w Elblągu wszystko jest możliwe

Jazda na nartach w pełni słońca? Dziś w Elblągu wszystko jest możliwe

fot. Bartłomiej Ryś/elblag.net

Mało kto wie, że dziś i jutro, w Elblągu można jeździć na nartach. Oczywiście mowa o symulatorze tego zimowego sportu, który został stworzony dzięki Funduszom Unijnym. Ta, i inne atrakcje, czekają na elblążan na Placu Jagiellończyka.

Jeśli wydaje ci się, że Polska nie korzysta ze środków Unii Europejskiej, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Gdybyś chciał przekonać się, co udało nam się osiągnąć dzięki dofinansowaniom, wybierz się na imprezę organizowaną w całej Polsce, która dziś i jutro będzie gościć w Elblągu.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Unia Europejska, są ogranizatorami naszej dzisiejszej zabawy pod nazwą „Fundusze Europejskie. Polska korzysta”. Przygotowaliśmy dwie hale. W jednej z nich na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy, oraz przedstawiciele Centrum Nauki "Kopernik" z Warszawy, którzy opowiadają o elektrostatyce – wyjaśnia Maksymilian Europejski, który w charakterystycznym stroju, służy pomocą oraz informacją. - W drugiej hali można odbyć wirtualną wycieczkę po Zamku Książ w Wałbrzychu, zjechać na nartach w specjalnie przygotowanym symulatorze, zbadać bezpłatnie ciśnienie krwi, poziom cukru oraz BMI, nauczyć się pierwszej pomocy, a nawet przekonać się o tym, w jaki sposób dochodzi do wybuchów – zachęca patron Funduszy Europejskich.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, o których możemy usłyszeć będąc w centrum przedsięwzięcia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem oprócz wymienionych atrakcji, organizatorzy przygotowali wiele ciekawych prezentacji z dziedziny zdrowia, nauki, innowacji, technologii, kultury i zabytków oraz infrastruktury i środowiska.

Największą popularnością wśród dzieci, cieszy się Generator Van de Graffa, który sprawia, że włosy zachwyconych dzieciaków „stają dęba” a ich dłonie nabierają niewytłumaczalnej mocy przesuwania aluminiowej puszki bez jej dotykania. Urządzenie to, działa na zasadzie balonu którym pocieramy włosy, jednak jego napięcie to około 15 tysięcy woltów.

Na początku imprezy uczniowie szkół średnich zmierzyli się w konkursie wiedzy o Funduszach Europejskich, w którym nagrodą główną była wycieczka do Brukseli. Pierwsze miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół z Górowa Iławeckiego, natomiast I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu uplasowało się na trzecim miejscu.

Projekty zrealizowane przy wsparciu środków unijnych, to temat rzeka. Dwudniowe prezentacje to świetna okazja, aby poznać jedne z najciekawszych, najbardziej intrygujących wynalazków. Impreza potrwa dziś do godziny 19:00, natomiast jutro w godzinach 10:00 – 18:00.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 34