› bieżące
12:32 / 01.03.2012

Jazda pod wpływem

Jazda pod wpływem

Kierowca prowadząc samochód musi świadomie, szybko i poprawnie podejmować decyzje. W przypadku normalnej, niczym niezakłóconej jazdy czynniki zewnętrzne nie muszą mieć takiego znaczenia. Jednakże w nagłych, trudnych do przewidzenia sytuacjach wszystko co zakłóca pracę mózgu i zdolność podejmowania szybkich decyzji może być zagrożeniem.

Podczas jazdy samochodem negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu może mieć nie tylko alkohol czy narkotyki, ale również leki i nachalny pasażer. Aby podróż była bezpieczna, kierowca musi być świadomy i zdolny do szybkiej oceny warunków i podejmowania decyzji.

Alkohol

Spożycie nawet małej ilości alkoholu wiąże się z ograniczeniem sprawności naszego mózgu. Obniża się szybkość reakcji i możliwości sprawnej oceny wielu czynników występujących na drodze.

Nawet jeśli czujemy się dobrze i wydaje nam się, że myślimy szybko to możemy być w błędzie. W przypadku sytuacji kryzysowej minimalna ilość alkoholu w naszym układzie krwionośnym może kosztować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Nie tylko alkohol szkodzi
W pracy pośpiech i chęć utrzymania się na wysokich obrotach skłania nas do wspomagania się kawą. Choć napój ten w małych ilościach pobudza i można mówić o pozytywnych efektach spożywania, to zgodnie z powiedzeniem „co za dużo to niezdrowo” nadmierna ilość kofeiny ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Spożywanie zbyt dużej ilości kawy wiąże się z rozdrażnieniem, nerwowością i złym samopoczuciem. W takim stanie kierowca również może mieć problemy z właściwą oceną warunków na drodze. Pamiętajmy, że spokój i koncentracja to najlepsze cechy kierowcy.

Leki również obniżają sprawność mózgu
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że leki dostępne bez recepty nie wpływają na prowadzenie pojazdu. Nie jest to jednak prawda. Również leki ogólnie dostępne mogą oddziaływać na naszą zdolność prowadzenia samochodu.

Warto zwrócić uwagę na leki przeciwgrypowe czy przeciwalergiczne. Te pierwsze bardzo często mają negatywny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn, co jest uwzględnione na załączonej do nich ulotce.

Drugie natomiast mogą wywoływać senność i w takim przypadku producent zaleca rezygnację z prowadzenia pojazdu. Na ulotkach zamieszczone są informacje, aby wziąć pod uwagę faktyczny wpływ leku niezależnie od tego, co wynika z informacji na produkcie.

Pasażer może być gorszy niż alkohol czy leki
Szczególnie osoba siedząca po prawej stronie kierowcy ale również te z tyłu pojazdu mogą negatywnie wpływać na sprawność i skuteczność podejmowanych decyzji przez kierowcę. Głośne uwagi czy wydawanie poleceń kierowcy jest bardzo niebezpieczne. Świadomy pasażer powinien mieć na uwadze fakt, że to osoba za kierownicą decyduje o wykonaniu manewru i odpowiada za podjęte w tym zakresie działania.

Pamiętajmy, że kierowca jest odpowiedzialny za swoje czyny. Do niego należy więc decyzja zarówno w zakresie: czy, jak i którędy kontynuowana będzie podróż.

Rozsądek przede wszystkim
Niezależnie od tego, czy leki mają wpływ na prowadzenie pojazdu, czy piliśmy 15 godzin temu lub od tego jak bardzo pasażer prosi o kontynuowanie podróży, to kierowca podejmuje decyzje o rozpoczęciu i dalszej jeździe. Będąc za kierownicą musi być pewien, że nikt i nic nie decyduje za niego.
 

źródło: carfocus.pl
 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%