› bieżące
12:12 / 03.02.2014

Jechał i popijał - pijany kierowca tira miał ponad 2 promile

Jechał i popijał - pijany kierowca tira miał ponad 2 promile

Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali wczoraj na trasie S7 41-letniego kierowcę ciężarowej scanii z naczepą załadowaną stalą. Policjantów zaalarmowali inni kierowcy, którzy widzieli jak tir jedzie „wężykiem”. Kierowca nie krył, że pił od dwóch dni, co więcej powiedział funkcjonariuszom, że pije - bo lubi. Po badaniu okazało się, że miał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnej celi. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

41-letni mieszkaniec Grudziądza jechał ciężarową scanią z naczepą w stronę Warszawy. Wiózł na Litwę stal. Nie dało się ukryć, że był nietrzeźwy. Kierowcy relacjonowali, że jechał „wężykiem”. Został zatrzymany w okolicach Pasłęka około godziny 20.00. W kabinie scanii policjanci znaleźli dwie puszki piwa, trzecia wypadła mu z kieszeni w trakcie kontroli. Powiedział, że od dwóch dni pił. Chciał przemierzyć trasę nocą, gdyż miał nadzieję, że będzie mniej punktów kontrolnych. Po badaniu okazało się, że miał 2,2 promila alkoholu w organizmie, a w 2001 roku sąd odebrał mu prawo jazdy na pięć lat.

Wówczas też kierował ciężarówką w stanie nietrzeźwym. 41-letni Mirosław W. trafił do policyjnego aresztu. Samochód został przekazany właścicielowi firmy transportowej, który podstawił trzeźwego kierowcę. Mirosław W. odpowie teraz przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwych grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy. W tym i wielu innych przypadkach, policjanci wyeliminowali olbrzymie zagrożenie, jakie stanowią nietrzeźwi za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Mniej pijanych kierowców, to mniej wypadków i mniej ofiar. Dlatego też policjanci apelują, aby wszelkie zaobserwowane, a nienaturalne odruchy kierowcy (np. jazda „wężykiem”), mogące świadczyć o jego stanie nietrzeźwym, niezwłocznie zgłaszać pod nr 997.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Jakub Sawicki
KMP Elbląg

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%